Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Leśne wędrówki

Wszyscy miłośnicy przyrody powiedzą, że nie ma to jak wyprawa do lasu. Choćby mały krótki kilkunasto minutowy spacer wśród zielonych drzew, śpiewu ptaków. Człowiek czuje się zrelaksowany. Dlatego zapraszam Was na krótki spacerek po moich ulubionych okolicznych lasach.

   Pomorze Zachodnie do spory obszar leśny, kraina lasów i jezior. Co ważniejsze, na tutejszych jeziorach jeszcze tak mocno nie rozwinęła się turystyka jak w innych częściach kraju, więc można spotkać sporo miejsc praktycznie dzikich, pozostawionych tylko naturze. Las to nie tylko skupisko drzew, w tym organizmie możemy spotkać różnorodne zwierzęta, kwiaty mchy i paprocie. Oraz co najważniejsze jesienią – grzyby. Sezon grzybny zaczyna się w naszych lasach już na początku lipca i trwa nieprzerwanie do końca października, a nawet jak jest ładna jesień to i dłużej. W okolicznych lasach występuje sporo gatunków grzybów, i tych jadalnych, jak i tych, które powinno się omijać z daleka.

 

Kuszą barwami, dorodnymi kształtami i sporymi rozmiarami. Te czerwone muchomory praktycznie każdy rozpozna, ale wierzcie mi, jest sporo gatunków, które ludzie często mylą i później dochodzi do tragedii. Ja staram się zbierać tylko te grzyby, które dobrze znam, a nawet i wśród nich często znajduję okazy, których nie jestem pewien i wolę je pozostawić w lesie.

Jednymi z moich ulubionych grzybków są opieńki, grzyby, które rosną na ziemi, jak i na drzewach. Tak, tak na drzewach:

 

 

W lasach dookoła Koszalina występują dość często. Inne z gatunków masowo pojawiających się w okolicznych lasach to: prawdziwki, kozaki, podgrzybki, kanie, kurki, maślaki.

I jest jeszcze wiele innych grzybów, które pojawiają się w okolicznym runie leśnym. Dla lubiących jagody, to też jest istny raj – tych owoców nie zabraknie, całe polany, a nawet kwartały lasu to skupiska tych krzewinek. Tylko zbierać i jeść, jeść i zbierać. Tylko pamiętajmy, że w lesie przebywamy nie tylko sami, prócz Nas są jeszcze zwierzęta. Na ostatniej wyprawie do lasu spotkałem:

 

       

 

Tak, to jest jeden z mieszkańców naszych lasów – padalec. Ten okaz był wyjątkowo duży – miał około 30 cm długości. Jest niegroźny, ale w lasach też występują żmije zygzakowate – jedyny gatunek jadowity w Polsce, więc należy uważać, gdzie stawiamy nogi. Prócz płazów i gadów w naszych lasach mamy masę różnorodnej zwierzyny. Na Pomorzu Środkowym występują bobry, lisy, dziki, sarny i jelenie. W jeziorach spotkać można wydry. Na południu województwa, oraz na wyspie Wolin żyją żubry – największe ssaki polskich lasów.

   Lasy to też miejsca, które skrywają tajemnice przeszłości. Wiele jest miejsc zapomnianych przez ludzi, które dzisiaj są porośnięte lasem. W czasie tej ostatniej wyprawy trafiłem na pozostałości po stanowisku bojowym:

 

       

 

 

 

 

 

Okopy zarośnięte, praktycznie lekko widoczne wśród drzewostanu. Płyta betonowa pokryta mchami i porostami tak dokładnie, że się nie odróżnia od całego terenu. Takich miejsc jest wiele i ciężko w wielu przypadkach ustalić ich dzieje i przeznaczenie.

   Dlatego też tak lubię wędrować po lasach, zawsze można odkryć coś, czego nie ma w oficjalnych przewodnikach. Zapraszam do wędrówek po lasach.

 

         

Artur Kordylas

Pozostałe artykuły

XV wieczny Kościółek przy E-11

Przy drodze krajowej nr.11, między miejscowością Manowo a Koszalinem mijamy średniowieczny kościółek zbudowany nie opodal drogi, na niewielkim wzniesieniu. Obiekt jest otoczony sporych rozmiarów drzewami... więcej

Kalwaria Zebrzydowska

Planując turystyczną eskapadę na południe Polski albo bawiąc np. w Krakowie, warto w tych planach uwzględnić odwiedzenie Kalwarii Zebrzydowskiej i sąsiadującej z nią Lanckorony. Kalwaria jako zespół architektoniczno – krajobrazowy stanowi coś zupełnie niespotykanego i ze wszech miar godnego odwiedzenia., a najlepszą do tego rekomendacją niech będzie fakt... więcej

Rowerem dookoła „sporej wody”

Ostatnio przeglądając mapy topograficzne okolic miasta zwróciłem uwagę, że jest według niektórych map, możliwość objechania jeziora Jamno praktycznie wzdłuż brzegów. Na zwykłych mapach teren między miejscowościami Jamno i Łabusz, a Kleszcze i Osieki zajmują bagna, tereny podmokłe – praktycznie niedostępne... więcej

Wokół Babiej góry - wycieczka rowerowa

Podążając za integracyjnymi tendencjami ostatnich lat proponuję polsko – słowacki weekend na rowerze. Decydenci przyszli nam z pomocą i wyznaczyli w górach całkiem sporo przejść granicznych tzw. małego ruchu turystycznego. więcej

Arboretum w Nadleśnictwie Karniszewice

Przy drodze ze wsi Karnieszewice do Wierciszewa, w pobliżu linii kolejowej Koszalin - Sławno, znajduje się mało znane Arboretum Nadleśnictwa Karnieszewice. Okoliczności powstania arboretum, cele, któremu miało służyć oraz nazwiska założycieli nie są całkowicie znane. Dane te zaginęły w pomroce dziejów. Z dużym prawdopodobieństwem można... więcej

Góra Cergowa - worek z atrakcjami

Wśród łagodnych szczytów Beskidu Niskiego Cergowa odznacza się wyjątkową wręcz śmiałością kształtów i stromizną stoków. Położona w pobliżu ważnego ciągu komunikacyjnego prowadzącego na południe Europy już od dawna zwracała uwagę podróżników więcej

Zobacz listę wszystkich artykułów
Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych