Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Arboretum w Nadleśnictwie Karniszewice

Przy drodze ze wsi Karnieszewice do Wierciszewa, w pobliżu linii kolejowej Koszalin - Sławno, znajduje się mało znane Arboretum Nadleśnictwa Karnieszewice. Okoliczności powstania arboretum, cele, któremu miało służyć oraz nazwiska założycieli nie są całkowicie znane. Dane te zaginęły w pomroce dziejów. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że arboretum powstało w 1881r. z okazji Zjazdu Pomorskiego Towarzystwa Leśnego (w tym okresie tereny te wchodziły w skład państwa Niemieckiego ). Rok ten i napis: POM. Forst. Verein 1881, który znajduje się na głazie pamiątkowym w północno - zachodnim narożniku oraz wiek daglezji zielonej - 120 lat, potwierdzałby tę datę.

Należy przypuszczać, że arboretum zostało założone głównie w celu badania rozwoju i aklimatyzacji gatunków obcego pochodzenia, a szczególnie daglezji zielonej, której aleja jest jedną z największych osobliwości obiektu. Leśnicy niemieccy widzieli w tym drzewie rozwiązanie problemów z pozyskiwaniem drewna.

 Teren ogrodu obecnie jest ogrodzony. Na teren można się dostać poprzez oryginalną bramę. Tuż za bramą znajdują się tablice informacyjne opisujące rozmieszczenie poszczególnych gatunków.

 

  

Daglezja Zielona - Jest to wiecznie zielone drzewo szpilkowe jednopienne, osiągające wysokość zwykle około 50 m, a w swojej ojczyźnie - Ameryce Północnej osiąga nawet dwa razy większą wysokość. Daglezja pochodzi z gór zachodniej części Ameryki Północnej od Kolumbii Brytyjskiej do Kalifornii. Jest drzewem od dawna sadzonym w parkach i większych ogrodach. Jest uprawiana na dużą skalę w lasach Europy. Po raz pierwszy została ona sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej w 1827r. Sprowadzającym był szkocki botanik David Douglas, który upowszechnił ją w angielskich parkach i ogrodach. Na Pomorze, w okresie między latami 1880 a 1884 sprowadzono pewne partie jej nasion i założono próbne uprawy.

 

W centralnej części arboretum znajduje się pawilon z ławkami gdzie można odpocząć i wsłuchać się w odgłosy lasu. Podziwiając monumentalne drzewa, nasłuchując ptasie trele odprężamy się od codziennych problemów. Nie wspominając o czystym, świeżym leśnym powietrzu.

 

         

 

 

         

Większość drzew osiągnęła w tym miejscu imponujące rozmiary, potężne pnie nierzadko przekraczają 40 metrów wysokości. Niektóre z opisanych gatunków są bardzo rzadkie i można je uznać za osobliwości dendrologiczne, jak na przykład jarząb pośredni meinicha (Sorbus hybrida var. Meinichii), inne natomiast występują w dużej ilości egzemplarzy i osiągają imponujące rozmiary: daglezja zielona (Pseeudotsuga taxifolia Bridż) i jodła kaukaska (Abies nordmanniana Spach).

  

Rzeźba terenu samego arboretum jest dość urozmaicona. Przez środek w głębokim jarze przepływa niewielki strumień. W dolince tej znajdują się terasy, na których między innymi rośnie wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum L.) oraz trzmielina wielkoowockowa (Evonymus latifolia Scop.) Nad strumieniem są zbudowane dwa mostki utrzymane w stylu podobnym do bramy.

 

Powierzchnia całego obiektu wynosi 4.79 ha. Wiek najstarszych drzew, jakimi są daglezje, wynosi około 120 lat. Inne gatunki były później dosadzone.

 

Rośnie tu obecnie 37 gatunków drzew, 26 gatunków krzewów oraz 62 gatunki roślin runa. Poza wspomnianą daglezją, w arboretum znajdują się - jodła kalifornijska, tulipanowiec, buk pospolity strzępolistny, kasztan jadalny, choina kanadyjska, jesion pensylwański, bluszcz polski, kalina koralowa, mahonia, tawuła japońska, wawrzynek wilczełyko i inne. Jest tu ponad 1.400 drzew. Daglezje dochodzą do ponad 40 m wysokości i 4 m obwodu w pierśnicy.

 

W okresie powojennym arboretum przez wiele lat było zaniedbane. Nie interesowały się nim ośrodki badawcze. Dopiero lata 60. przyniosły pozytywne zmiany. Dość późno, bo dopiero w latach 80. pewne zainteresowanie tym terenem wykazał PTTK z Koszalina, organizując np. rajdy piesze do arboretum oraz powodując zamieszczenie informacji o nim w kwartalniku "Jantarowe Szlaki", wychodzącym od 1957r. w Gdańsku, a zajmującym się głównie turystyką, historią i krajoznawstwem na Pomorzu.

 

Arboretum jest prawie zupełnie nieznane, wymaga oznakowania przy drogach dojazdowych, gdyż teraz brak go zupełnie. Niedaleko arboretum, około 300-400 metrów przy leśnej drodze biegnącej w stronę Skibna, z 50 metrów za leśniczówką Kamionka rośnie kilka okazów daglezji. Rozmiary mają imponujące, wszystkie drzewa są oznaczone jako pomniki przyrody i ogrodzone małymi parkanami z żerdzi. Stanowisko jest oznaczone tablicą informacyjną.

 

Można do niego dojechać autobusem, samochodem lub rowerem szosą z Koszalina w kierunku Gdańska. Po minięciu zabudowań firmy Dega i szklarni Kombinatu Ogrodniczego w Karnieszewicach należy skręcić w boczną drogą w lewo – do Karnieszewic, minąć zabudowania starej wsi Karnieszewice, by po przejechaniu ok. 1 km dojechać do celu.

 

Można też dojechać od strony Skibna, kierując się na Wierciszewo. Przed Wieciszewem można skręcić na drogę żużlową prowadzącą do Leśniczówki Kamionka. Wtedy też przejedzie się obok skupiska kilku daglezji zielonych.

         
         
         
         
         

Pozostałe artykuły

XV wieczny Kościółek przy E-11

Przy drodze krajowej nr.11, między miejscowością Manowo a Koszalinem mijamy średniowieczny kościółek zbudowany nie opodal drogi, na niewielkim wzniesieniu. Obiekt jest otoczony sporych rozmiarów drzewami... więcej

Kalwaria Zebrzydowska

Planując turystyczną eskapadę na południe Polski albo bawiąc np. w Krakowie, warto w tych planach uwzględnić odwiedzenie Kalwarii Zebrzydowskiej i sąsiadującej z nią Lanckorony. Kalwaria jako zespół architektoniczno – krajobrazowy stanowi coś zupełnie niespotykanego i ze wszech miar godnego odwiedzenia., a najlepszą do tego rekomendacją niech będzie fakt... więcej

Rowerem dookoła „sporej wody”

Ostatnio przeglądając mapy topograficzne okolic miasta zwróciłem uwagę, że jest według niektórych map, możliwość objechania jeziora Jamno praktycznie wzdłuż brzegów. Na zwykłych mapach teren między miejscowościami Jamno i Łabusz, a Kleszcze i Osieki zajmują bagna, tereny podmokłe – praktycznie niedostępne... więcej

Wokół Babiej góry - wycieczka rowerowa

Podążając za integracyjnymi tendencjami ostatnich lat proponuję polsko – słowacki weekend na rowerze. Decydenci przyszli nam z pomocą i wyznaczyli w górach całkiem sporo przejść granicznych tzw. małego ruchu turystycznego. więcej

Góra Cergowa - worek z atrakcjami

Wśród łagodnych szczytów Beskidu Niskiego Cergowa odznacza się wyjątkową wręcz śmiałością kształtów i stromizną stoków. Położona w pobliżu ważnego ciągu komunikacyjnego prowadzącego na południe Europy już od dawna zwracała uwagę podróżników więcej

Leśne wędrówki

Wszyscy miłośnicy przyrody powiedzą, że nie ma to jak wyprawa do lasu. Choćby mały krótki kilkunasto minutowy spacer wśród zielonych drzew, śpiewu ptaków. Człowiek czuje się zrelaksowany. Dlatego zapraszam Was na krótki spacerek po moich ulubionych okolicznych lasach więcej

Zobacz listę wszystkich artykułów
Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych