Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Zielona Góra

Zielona Góra (niem. nazwa Grünberg in Schlesien) – miasto w zachodniej Polsce; powiat grodzki; siedziba sejmiku i marszałka województwa lubuskiego, starosty powiatu zielonogórskiego oraz władz gminy wiejskiej Zielona Góra. Obszar 58,32 km², liczba ludności 118,2 tys. (2006).

 

Historia miasta

 

Założona jako miasto przez przybyszów z zachodniej części Europy - głównie Flandrii i Niemiec, którzy jednak najprawdopodobniej nazwali miasto tak, jak nazywała się istniejąca już tu (obecna ulica Podgórna, u podnóża wzgórza Winnego/Ceglanego/Zielonego) polska wioska: Zielona Góra. Osada ta leżała nad wartkim wówczas i wydajnym strumieniem Złota Łącza, który przez następne stulecia był źródłem wody i energii dla mieszkańców i funkcjonującego tu przemysłu. Zielona Góra prawa miejskie otrzymała w 1323 roku (aczkolwiek kroniki mówią jedynie, iż otrzymała prawa miejskie zaraz po Kożuchowie, leżącym w obecnym powiecie nowosolskim).

 

Miasto przez niemal całą swoją historię związane było z Dolnym Śląskiem. Przez długi czas w księstwie głogowskim, a następnie, po jego podziale, w żagańskim. Od XIII wieku powoli zaczyna się proces depolonizacji. Wraz z całym Dolnym Śląskiem przechodzi w ręce najpierw czeskie, a potem niemieckie.

 

Uwaga: Zielona Góra nigdy nie wchodziła w skład historycznej krainy ziemi lubuskiej ze stolicą w obecnie niemieckim Lebus (Lubusz).

 

Gród posiadał fortyfikacje i zamek (najprawdopodobniej jednak drewniany, stąd nie pozostał po nim żaden ślad) - przedstawiał on jednak nikłą wartość strategiczną i najprawdopodobniej z rozkazu wizytującego te ziemie Jana Luksemburczyka został zburzony.

 

Z przekazów z XVII i XVIII wieku wiadomo, że ludność okoliczna ciągle jeszcze nosiła polsko brzmiące imiona i nazwiska, ale tylko jej część władała mową przodków. Przed II wojną światową Zielona Góra liczyła ok. 25 tysięcy mieszkańców. Po wojnie przeszła pod administrację polską stając się początkowo częścią województwa poznańskiego - zasiedlana była jeszcze do końca lat 70. XX wieku głównie przez repatriantów ze wschodu oraz przybyszów z pobliskiej Wielkopolski.

 

Praktycznie nie zniszczona w trakcie II wojny światowej (do nacierającej Armii Czerwonej wyszedł ówczesny proboszcz ks. Georg Gottwald i poinformował, że miasto nie zamierza się bronić). W 1950 roku władze zadecydowały o utworzeniu w Zielonej Górze stolicy nowego województwa.

 

Od tego momentu zaczyna się najlepszy okres w historii miasta, które wyrasta na ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, uniwersytecki i przemysłowy. Na początku lat 60. XX wieku założono Wyższą Szkołę Inżynierską - pierwszą w województwie uczelnię wyższą, która następnie przemianowana została na Politechnikę Zielonogórską. Wkrótce na bazie Studium Nauczycielskiego powstaje Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W 2001 roku politechnika i WSP połączyły się, tworząc Uniwersytet Zielonogórski. Od 1965 r. w Zielonej Górze odbywał się Festiwal Piosenki Radzieckiej.

 

Winobranie

 

Wielu mieszkańców Polski Zieloną Górę kojarzy z winem, wzmiankowanymi już w 1314 roku winnicami, winobraniem i dorocznym, organizowanym od 1852 roku barwnym korowodem. Szczególnie uroczyście (z udziałem 1300 winogrodników i winiarzy) obchodzono winobranie w roku 1900 - w 700-lecie istnienia zielonogórskich winnic.

 

Zabytki

 

 • Późnogotycki kościół - obecnie Konkatedra św. Jadwigi (1294), odbudowany po pożarze w 1420 roku - najstarsza budowla w mieście. Konkatedra ma bardzo wysoką wieżę zakończoną czarną kopułą, na której znajduje się miedziany krzyż.
 • Wieża Łazienna z XV w., zwana też mylnie Głodową[1]. Pierwotnie budowla obronna i brama zarazem, wkrótce jednak opodal przebito Bramę Nową, a przejazd po wieżą zamurowano. Wieża Łazienna razem z dawnym więzieniem, gdzie obecnie funkcjonuje kuria biskupia to jedyne pozostałości murów miejskich.
 • Ratusz z XV wieku,
 • Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, dawny kościół ewangelicki Ogrodu Chrystusa. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany po wojnach śląskich w latach 1746 - 1748. Kościół ma konstrukcję szachulcową.
 • Kościół pw. Najświętszej Marii Panny, zwany kaplicą na winnicy. Zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku w dowód wdzięczności przez ocalałych Zielonej Góry od panującej w 1314 roku zarazy.
 • Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski, dawna kaplica staroluterańska wybudowana w 1866 roku.
 • Ewangelicki kościół Jezusowy, dawny luterański kościół Chrystusowy. Budowany w latach 1909-1911.
 • Kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela, dawny kościół ewangelicki Zbawiciela. Budowany w latach 1915-1917.
 • Kapliczka wotywna na dzisiejszym os. Pomorskim postawiona w 1780 roku dla upamiętnienia ofiar zarazy, która 100 lat wcześniej spowodowała śmierć trzech czwartych mieszkańców Zielonej Góry. Budowla w stylu klasycystycznym, murowana, z cegły,
 • Budynek przy ul. Sikorskiego 6, dawny Dom Stanów Ziemskich. Wybudowany w latach 1690-1692.
 • Plebania przy ul. Mickiewicza z XIV wieku,
 • Budynek przy ul. Lisowskiego 1-3, dawna szkoła ewangelicka otwarta w 1770 roku,
 • Budynek przy ul. Kościelnej 13, dawna szkoła katolicka,
 • Budynek Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9, dawne liceum dla dziewcząt,
 • Budynek sądu okręgowego przy pl. Słowiańskim 6, dawne Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma IV,
 • Budynek przy ul. Jedności 78 dawny Zajazd Poczty Kurierskiej z 1740 roku,
 • Wieża Braniborska z 1860 roku,
 • Dom winiarski na winnicy z 1818 roku

 

Parki

 

Park Piastowski, jeden z największych parków w Zielonej Górze

 

Park św. Trójcy (pot. przy ul. Dąbrówki)

 

Park tysiąclecia, dawny cmentarz

 

Biblioteki

 

Biblioteka wojewódzka im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Obecnie znajduje się tam wypożyczalnia książek dla dzieci i dorosłych oraz księgarnia.

 

Turystyka

 

W samej Zielonej Górze, jak i na obrzeżu (w okolicznych miejscowościach) istnieje wiele baz noclegowych. Zielona Góra bogata jest w wiele atrakcji turystycznych i szlaków turystycznych, istnieją 3 szlaki w zależności od zawansowania i trudności tych szlaków. Zielona Góra posiada również rozległe szlaki rowerowe, w samym mieście, jak również w jego okolicy, malownicze pagóry Wału Zielonogórskiego również są przystosowane do podróży pieszych jak i rowerowych. Najbardziej znanym i przyciągającym turystów corocznym wydarzeniem jest Winobranie.

 

Kultura

 

Doroczne imprezy w Zielonej Górze:

 

 • Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód - Zachód" (marzec-kwiecień)
 • Festiwal im. Anny German "Tańczące Eurydyki" (maj)
 • Ogólnopolski festiwal Pokój i Dobro (sierpień)
 • Winobranie (wrzesień)

 

Rozrywka

 

W Zielonej Górze są m. in. :

 

 • 3 kina (Wenus, Nysa, Newa) w planach multikino w budowanym centrum handlowym Polska Welna-Focus Park
 • kręgielnia (Magma)
 • dwa kluby snookerowe (w tym jeden snookerzysty Marcina Nitschke)
 • 3 duże dyskoteki (Winiarnia, Studio, Peron 5) oraz wiele mniejszych, kameralnych klubów z parkietem do tańczenia (m.in. Kotłownia, Kawon, Fanaberia, Carpe Diem, Studencka, Highlander).
 • Palmiarnia Zielonogórska

 

 

 

Herb Zielonej Góry

 

Ratusz na Starym Rynku

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_G%C3%B3ra
 

Konkatedra św. Jadwigi

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_G%C3%B3ra
 

Stadion żużlowy

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_G%C3%B3ra

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Zielona Góra - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych