Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Żary

Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Soraw - od XVIII w. Sorau, dolnołużycki Żarow, krótko po 1945 r. - Żóraw) to miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim.

 

Położone na terenie Wzniesień Żarskich, na pograniczu Niziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej. Żary są czwartym co do wielkości miastem w województwie oraz znaczącym ośrodkiem gospodarczym i kulturowym, w którym mieszka ok. 40 tys. osób. Są także największym miastem w polskiej części Łużyc.

 

Historia miasta

 

Nazwa Zara pojawia się pierwszy raz w 1007 w kronice Thietmara. Około roku 1030 osada zastaje przyłączona przez Mieszka II do Polski. Przez terytorium plemienne Żarowian przebiegała droga handlowa zwana Traktem Niskim bądź Traktem Solnym. Miał istotne znaczenie dla rozwoju Żar i regionu w średniowieczu i nowszych dziejach.

 

Prawa miejskie oparte na tzw. prawie magdeburskim Żary uzyskały w 1260. Burzliwa historia sprawiła, że miasto często zmieniało przynależność państwową. Do 1364 obejmowali nad miastem zwierzchnictwo Piastowie śląscy, do 1635 królowie czescy, a do 1815 elektorowie sascy. Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Żary wraz z całymi Dolnymi Łużycami stały się częścią Prus i później Niemiec aż do 1945.

 

Właścicielami Żar byli: Dewinowie, Packowie, Bibersteinowie oraz Promnitzowie, których okazałe rezydencje do dziś stoją na wzgórzu zamkowym. Przez setki lat miasto bylo ośrodkiem Wolnego Państwa Stanowego Żary-Trzebiel. W XIV wieku zaczynały powstawać cechy sukienników, płócienników, piwowarów, szewców i farbiarzy. W XIX w. miasto stało się prężnym ośrodkiem przemysłowym, w którym głównie dominowały zakłady włókiennicze, zatrudniające 50% wszystkich pracujących w przemyśle.

 

Podczas II wojny światowej, od 1942 w Żarach znajdował się oddział zakładów lotniczych Focke-Wulf przeniesiony tutaj z Bremy. Po nalocie alianckim 11 kwietnia 1944 ok. 12:10 spłonęła bądź legła w gruzach duża część zabudowy starego miasta. 13 lutego 1945 ok. 14:00 do Żar wkroczyły wojska 10. Korpusu Pancernego Armii Czerwonej; miasto zostało całkowicie zdobyte dopiero 16 lutego 1945. Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej miasto przyłączone zostało do Polski.

 

Sport i rekreacja

 

W mieście znajdują się: kompleks krytych basenów Wodnik, kręgielnia, kompleksy boisk, dwie nowoczesne pełnowymiarowe hale sportowe, basen otwarty, siłownie, kryte i otwarte korty tenisowe oraz skatepark.

 

Kluby: zapaśniczy I liga, piłkarski IV liga, piłki ręcznej, unihokeja, brydżowy, szachowy.

 

Imprezy i wydarzenia

 

 • styczeń - koncerty firmy Kronopol
 • kwiecień - maj - festiwal Eurosilesia
 • ostatnia sobota kwietnia - Otwarte Zawody w Skateboardingu
 • 1-3 maja - imprezy majówkowe
 • pierwszy weekend czerwca - Dni Żar
 • połowa sierpnia - Międzynarodowe Spotkania ze Sztuką (festiwale uliczne, plenery malarskie i rzeźbiarskie)
 • druga połowa sierpnia - Power Streetball
 • wrzesień - Kronopol Festival
 • październik - Festiwal Muzyki Wiedeńskiej
 • grudzień - Festiwal Telemannowski
 • każda pierwsza sobota miesiąca - targi staroci (deptak)

 

Miejsca warte zwiedzenia

 

Pomimo poważnych zniszczeń wojennych, w Żarach zachowało się wiele ciekawych zabytków architektury i pozostał stary średniowieczny układ urbanistyczny.

 

Do najważniejszych należą:

 

 • Zamek Dewinów–Bibersteinów - potężna budowla z XIII w., przebudowana później w stylu renesansowym.
 • Sąsiadujący z zamkiem barokowy pałac Promnitzów, zaprojektowany przez włoskiego architekta Giovanniego Simonetti. Zamek Bibersteinów i Pałac Promnitzów w Żarach
 • Park geometryczny z pałacem ogrodowym i Błękitną Bramą z 1708.
 • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który góruje nad starym miastem. Jest to gotycka świątynia, której zasadniczy kształt nadano w XV w., zaś północne fragmenty murów kościoła pochodzą z XII w. W latach 1670 - 1672 przy wschodniej ścianie dobudowano barokową kaplicę Promnitzów.
 • Nieopodal kościoła odnajdziemy gotycką plebanię i gotycko-renesansowy budynek nadintendentury. Dzisiaj mieści się tutaj archiwum miejskie.
 • Ratusz z przełomu XIV i XV w., z renesansowym portalem.
 • Warte uwagi są kamieniczki otaczające rynek oraz stojące przy ulicy Bolesława Chrobrego - głównej arterii handlowej miasta. Najstarsze pochodzą z XVII stulecia.
 • Pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich, częściowo odrestaurowane, fragmenty murów, dwie wieże oraz kamienna dzwonnica z przełomu XIV i XV w.
 • Zielony Las, ulubione miejsce weekendowych spacerów mieszkańców, przylega do południowych granic miasta. Sporą atrakcją lasu są trzy wieże, m.in. przeciwpożarowa oraz murowana, zbudowana przed wojną na najwyższym wzgórzu Wzniesień Żarskich (227 m n.p.m.). W pogodne dni można podziwiać z nich panoramę miasta oraz Karkonoszy.
 • Galeria zdjęć miasta Żary

 

 

 

 

Herb Żar

 

Pływalnia Wodnik

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBary
 

Fara żarska

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBary
 

Zamek i pałac

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBary

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Żary - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Tysia  data wpisu:  2008-04-15 19:15:28
Bardzo ciekawa książka . Kilka dni temu ją przeczytałam.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych