Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Wschowa

Wschowa (niem. Fraustadt) to miasto w woj. lubuskim, w powiecie wschowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wschowa. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

 

Historia

 

Pierwsza wzmianka o miescie pochodzi z roku 1136 kiedy to została wymieniona w bulli Papieża Innocentego II jako wieś arcybiskupów gnieźnieńskich. Położenie miasta na szlakach handlowych z Poznania do Głogowa i do Czech spowodowało jego szybki rozwój w tamtym okresie. Miastem rządzili wtedy książęta śląscy. W 1343 król Kazimierz III Wielki przyłącza miasto do Polski by w latach 1345 i 1349 obdarzyć je przywilejami miasta królewskiego. Tutaj też 22 lutego lub 25 lutego 1343 odbywa się ślub króla z Jadwigą, córką Henryka V. Na podstawie wydanego w 1404 prawa w mieście powstaje mennica działająca do XVII wieku. To własnie tutaj niemiecki mincerz Andrzej Tymf bije swoja monetę nazywaną tymfem, która za sprawą swej niskiej jakości znana jest z powiedzenia Dobry żart tymfa wart. Miasto staje się znanym ośrodkiem sukiennictwa, działaja tez liczne warsztaty złotnicze, garncarskie, szewskie i konwisarskie. W wiekach XVI i XVII miasto jest silnym ośrodkiem luteranizmu. XVII wiek to okres dalszego rozwoju miasta. Wtedy Włoch Niccolo Bacaralli zakłada pierwszą w Polsce manufakturę farbiarską.

 

W 1633 startosta Hieronim Radomicki buduje poza obrębem murów miejskich "Nowe Miasto", które w 1642 otrzymuje miejskie prawo magdeburskie. Posiada także samodzielny ratusz, samorząd, szpital i szkołę. 13 lutego 1706 pod Wschową między wsiami Dębowa Łęka i Osowa Sień w czasie III wojny północnej odbywa się bitwa między siłami szwedzkimi a armiami Saksonii i Rosji. W XVIII wieku często rezydują tu królowie August II Mocny i August III Sas, obraduje senat. W tym czasie Wschowa pełni rolę drugiej "nieoficjalnej" stolicy Polski.

 

W 1793 w wyniku II rozbioru Polski Wschowa zostaje wcielona do Prus. Pod zaborem pruskim wybudowano drogi i linię kolejową. W 1881 rozpoczyna pracę niedziałająca już cukrownia. Po 1920 miasto należy do Niemiec.

 

Ciekawostką jest, że w czasie kampanii wrześniowej 1939 pod Wschowę podeszły oddziały wojska polskiego, które ostrzelały miasto (Wypad na Wschowę).

 

Wschowa zostaje zajęta przez Armię Czerwoną w noc 31 stycznia na 1 lutego 1945.

 

Zabytki

 

  • Ratusz z XVI wieku, przebudowany w 1860
  • Kościół farny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii, gotycki z XV wieku, po pożarze w 1685 przebudowany 1720 - 1726
  • Kościół poewangelicki pod wezwaniem "Żłobka Chrystusowego" wybudowany w 1604, po pożarze odbudowany w 1647 z wieżą przy Bramie Polskiej i murach obronnych
  • Zespół klasztorny Franciszkanów wybudowany 1638 - 1646, potem wielokrotnie przebudowywane
  • Cmentarz ewangelicki założony w 1609 mieszczący lapidarium rzeźby nagrobnej
  • Mury obronne z XV i XVI wieku

 

 

 

 

Herb Wschowy

 

Klasztor franciszkanów

źródło: Wikipediahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Wschowa

 

 

Ratusz

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Wschowa
 

Kościół poewangelicki

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Wschowa

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Kommentare

Zu diesem Beitrag sind noch keine Kommentare abgegeben.

Kommentar hinzufügen


Treść:
Podpis:
Verifikationskode CAPTCHA

Schreib obige Kode um

Touristischer Ratgeber - REGIONEN

Touristischer Ratgeber - STÄDTE UND ORTSCHAFTEN

Quartiere presentierende in Spalten des Service und Übernachtungen in denen vorschlagende sind keinen Angebot in Begreifen des Recht. E-wyjazd.pl trägt keine Verantwortung für Details des Angebot erklärte bei einzelne Objekte.
Liste der Stadt Liste der Type Tworzenie stron internetowych