Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Władysławowo

Władysławowo (kasz. Wiôlgô Wies) - miasto i gmina portowa w województwie pomorskim, w powiecie puckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.

 

Historia

 

W XII i XIV wieku odnotowano miejscowość rybacką o nazwie Wielka Wieś (łac. Velaves) oraz wsie pomocnicze Cetniewo i Poczernino. 11 lutego 1920 r. generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi, gdzie odbył rejs kutrem po Bałtyku. Jeden z jego oficerów - ppłk. Henryk Bagiński postanowił kupić tu 20 ha ziemi, nadając nowej osadzie nazwę Hallerowo. Wiosną 1936 r. rozpoczęto budowę portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 r. Na cześć króla Władysława IV port nazwano Władysławowem. 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w jednostkę administracyjną nazwaną gminą Władysławowo. Dwa lata później otrzymała ona status osiedla.

 

Władysławowo otrzymało prawa miejskie 30 czerwca 1963 r., zaś w 1973 - herb. Wtedy także do gminy Władysławowo przyłączono sołectwa: Chłapowo, Ostrowo, Karwia, Tupadły, Chałupy oraz kąpielisko Jastrzębia Góra.

 

We Władysławowie ma swoją siedzibę pierwsza w historii kaszubskojęzyczna rozgłośnia radiowa - Radio Kaszëbë, działająca od grudnia 2004 r.

 

Sport i rekreacja

 

We Władysławowie Cetniewie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. W maju 2006 roku odbyły się tam Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. Ośrodek dysponuje kortami tenisowymi o nawierzchni ziemnej oraz kortem na hali, boiskami sportowymi, pływalnią, posiada wypożyczalnię sprzętu sportowego. W Cetniewie znajdują się również gabinety odnowy biologicznej.

 

Jeden z deptaków w mieście nosi nazwę Aleja Gwiazd Sportu, którą otwarto w 2000 roku. Znajdują się na niej gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i jednego zagranicznego. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze. Latem każdego roku odbywają się uroczystości dodania nowych gwiazd, na które przybywają znani sportowcy Polski. Ostatnie odsłonięcie nowych gwiazd odbyło się 15 lipca 2006 roku.

 

Atrakcje turystyczne

 

  • port morski - wybudowany w 1938 roku. Port we Władysławowie (położony nad otwartym morzem) jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. Oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji (przetwórstwo ryb, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia remontowa) chętnie gości turystów. Od maja do października cumują jachty sportowe i żaglowce, które mogą zaopatrzyć się tu w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw i remontów. W porcie znajduje się morskie przejście graniczne dla turystów udających się do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich. W miesiącach letnich z portu pasażerskiego można wypłynąć statkiem w rejs po Bałtyku ("Maria II", "Normandia"). Port, a dokładnie zachodni falochron pełni rolę mola i jest ulubionym miejscem dla wędkarzy i spacerowiczów.
  • plaża i kąpielisko - szerokość plaży sięga 200 m, w okresie letnim czynnych jest dwanaście kąpielisk strzeżonych. Na plaży znajduje się siedziba Radia Władek oraz zjeżdżalnia wodna. Dla żądnych mocnych wrażeń czekają wycieczki bananami po morzu.
  • "Małe Morze" - camping przy Zatoce Puckiej.
  • Hallerówka i muzeum przyrodnicze - muzeum generała Józefa Hallera znajduje się przy ulicy Morskiej. Jest to willa, w której niegdyś mieszkał generał oraz muzeum okazów przyrodniczych.
  • Jarmark Morski przy ulicy Sportowej.
  • Lunapark Sowiński - przeniesiony w 2006 roku za Urząd Miasta (ul. Gen Józefa Hallera); młyn widokowy, gokarty. Możliwość skorzystania z przejażdżki ciuchcią na trasie Władysławowo - Jastrzębia Góra.
  • Dom Rybaka - na szczycie domu przy ulicy Abrahama położony jest taras widokowy, skąd można obejrzeć panoramę miasta i całej Mierzei Helskiej

 

 

 

 

Herb Władysławowa

 

Latarnia morska przy wyjściu z portu

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82awowo
 

Dom Rybaka - siedziba Urzędu Miasta

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82awowo
 

Widok na zachodnią stronę miasta

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82awowo

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Władysławowo - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych