Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Ustroń

Ustroń to miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

 

Znane uzdrowisko na Śląsku Cieszyńskim. Leży w Beskidzie Śląskim nad rzeką Wisłą.

 

Ustroń jest znanym ośrodkiem wczasowym i wypoczynkowym.

 

Historia

 

Po raz pierwszy Ustroń wymieniony był w 1305 roku w księdze uposażeń biskupów wrocławskich. Przez wieki był wsią książąt cieszyńskich o charakterze rolniczym oraz pasterskim. W II połowie XVIII wieku wykryto tu pokłady rudy żelaza, co doprowadziło do otwarcia w 1772 roku pierwszej huty w Księstwie Cieszyńskim. Od tej pory Ustroń rozwijał się jako ośrodek przemysłowy. W XIX wieku odkryto też właściwości lecznicze miejscowych wód, co przy dobrych warunkach klimatycznych spowodowało popularyzację Ustronia jako miejscowości uzdrowiskowej. Po otwarciu nowej huty w pobliskim Trzyńcu ustrońskie hutnictwo zaczęło podupadać, a w 1897 roku całkowicie wstrzymano tu produkcję. Hutę przekształcono w średniej wielkości zakład przetwórstwa żelaza (kuźnię), która funkcjonuje do dziś. Od tej pory Ustroń rozwijał się wyłącznie jako miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa. Prawa miejskie otrzymał w 1956 roku, a w skład miasta weszły wsie dawnej gminy Ustroń. Od lat 60. nastąpił gwałtowny rozwój Ustronia. Zbudowano wiele ośrodków wypoczynkowych i leczniczych oraz pełną infrastrukturę turystyczną, łącznie z dwupasmową drogą do Katowic i regulacją rzeki Wisły do celów wypoczynkowych. Dzięki temu Ustroń jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków w Beskidach, a jako jedyny posiada status uzdrowiska.

 

Ustroń to miejsce, które posiada doskonałe warunki do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów. Miasto jest pięknie położone wśród malowniczych zboczy. Różnica wzniesień wynosi ponad 500 metrów pomiędzy centrum miasta w dolinie Wisły, a Czantorią Wielką i Równicą. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościół katolicki z 1788 roku i kościół ewangelicki z 1835 roku.

 

Zaczyna się tu Główny Szlak Beskidzki biegnący w stronę Równicy.

 

 

 

 

 

 

Herb Ustronia

 

Muzeum Hutnictwa

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustro%C5%84
 

Widok na miasto z Równicy

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustro%C5%84
 

Widok na osiedle Zawodzie z Czantorii

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustro%C5%84

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Ustroń - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych