Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Trzebnica

Trzebnica to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzebnica i władz powiatowych. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego. Miasto położone we wschodniej części Wzgórz Trzebnickich, nad rzeczką Sąsiecznicą (lewym dopływem Baryczy).

 

Historia

 

W okolicach miasta znaleziono najstarsze obozowisko ludzkie na terenie całej Polski, datowane na 500.000 lat. Młodsze wykopaliska wskazują, że w V wieku istniała tu słowiańska osada. Pierwszy zapis o miejscowości zwanej wówczas Trebnicha pochodzi z 1138 roku. Henryk Brodaty w 1202 ufundował tu kościół i klasztor do którego w 1203 wprowadziły się cysterki przybyłe z Bambergu. Opactwo trzebnickie było pierwszym żeńskim klasztorem cysterskim na ziemiach polskich.

 

Trzebnica otrzymała prawa miejskie w 1250 r. W XIV miasto znalazło się w granicach księstwa oleśnickiego. Od 1526 razem z całym Śląskiem przeszło pod berło Habsburgów, a w 1742 znalazło się w państwie pruskim. W 1810 za sprawą dekretu kasacyjnego wszystkich klasztorów w królestwie pruskim, cysterki opuściły Trzebnicę. W XIX w. miasto przeżyło rozkwit. Rozbudował się przemysł włókienniczy, powstał bank i drukarnia. W 1886 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe z Wrocławiem. Natomiast w 1888 r. otwarto "Zdrój św. Jadwigi".

 

25 stycznia 1945 do Trzebnicy wkroczyły wojska sowieckie. W marcu i kwietniu 1945 skoncentrowała się tu II Armia Wojska Polskiego. Z II WŚ Trzebnica wyszła zniszczona w 75 %.

 

Od XIV w.Trzebnica jest miejscem kultu św.Jadwigi Śląskiej.

 

Zabytki

 

 Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy

 

 

 

 

Herb Trzebnicy

 

Bazylika św.Jadwigi i św.Bartłomieja

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzebnica
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych