Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Szczawnica

Szczawnica to miasto i gmina w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.

 

Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Znajduje się między Pieninami a pasmem Radziejowej z Beskidu Sądeckiego.

 

Szczawnica jest znanym uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych. Uzdrowisko Szczawnica wróciło ponownie w 2005 roku w drodze sądowego porozumienia do przedwojennych właścicieli rodziny hr. Stadnickich.Szczawnica posiada wiele tras narciarskich.Najdłuzsza 2 km palenica z 4 krzesełkowym wyciagiem i oświetleniem.

 

W latach 1973-1982 połączona z Krościenkiem, nosiła wtedy nazwę Szczawnica-Krościenko. Od roku 1982 ponowny rodział miast.

 

W pobliżu znajduje się Góra Jarmuta, na której wg podań znajdować się miała pogańska świątynia.

 

Historia

 

W 1828 Szczawnicę nabyli Stefan i Józefina Szalayowie, po śmierci Stefana Szalaya uzdrowisko przejął w 1839 r. syn Józef Szalaj. To właśnie on jest uważany za twórcę uzdrowiska. W 1876 r. zapisał uzdrowisko krakowskiej Akademii Umiejętności. W 1909 roku od Akademii uzdrowisko kupił hr. Adam Stadnicki, po II wojnie światowej nastąpiło upaństwowienie zdrojowiska.

 

 

 

 

 

Herb Szczawnicy

 

Dunajec w Szczawnicy

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawnica
 

Willa "Pałac" (obecnie muzeum)

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawnica
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Szczawnica - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych