Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.

 

Jest to niewielkie miasto (ok. 5 tys. mieszkańców) w Sudetach, niedaleko Jeleniej Góry, położonym na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu Świeradowskim).

 

Historia

 

Pierwsza wzmianka o Świeradowie pochodzi z 1524 roku. Odkryte już wtedy wody mineralne, dopiero ponad sto pięćdziesiąt lat później zostały zbadane i uznane za lecznicze. Magiczne, uzdrowiskowe moce przyczyniły się do budowy Domu Zdrojowego (1899) w otaczającym go Parku Zdrojowym. O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem, z której podziwiać można uroki Świeradowa i okolic.

 

Uznane i rozsławiane uzdrowisko -- do 1945 jako Bad Flinsberg, dopiero po II wojnie światowej, wraz z nową nazwą uzyskało prawa miejskie. Obecnie miasto swój klimat oprócz Domu i Parku Zdrojowego, neogotyckiego kościoła parafialnego, św. Józefa Oblata i NMP z 1897 zawdzięcza także typowej uzdrowiskowej zabudowie w centrum oraz licznymi drewnianymi chatami sudeckimi z XIX wieku na peryferiach.

 

Świeradów jest nazwą wywodzącą się od imienia słowackiego świętego Świerada, która została nadana miastu po II wojnie światowej w 1946.

 

Uzdrowisko

 

Nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich.

 

Unikalny, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciągają turystów i kuracjuszy od XVII wieku.

 

Tutejsze wody lecznicze -- radoczynne szczawy, o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli oraz okłady borowinowe, leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece.

 

Szlaki i spacery

 

Tu zaczyna się, ciągnący się przez całe Sudety -- Główny Szlak Sudecki im. Orłowicza. Stąd też wychodzą trasy w stronę: Szklarskiej Poręby i Karkonoszy; Karłowa i Gór Stołowych. Turyści preferujący krótkie górskie wypady, z przyjemnością wybiorą się trasami spacerowymi, w stronę górujących nad Świeradowem Stogu Izerskiego lub Sępiej Góry, na której wg legend znajdować się miała pogańska świątynia. Ciekawymi miejscami turystycznymi, w których notabene również znajdować się miały pogańskie świątynie, są Babia Przełęcz, zwana inaczej Polaną Czarownic oraz (znajdujące się bliżej wsi Kopaniec) Ciemny Wądół i Sowi Kamień na zachodnim zboczu Ciemniaka.

 

Atrakcje turystyczne

 

Od momentu zakwitnięcia krokusów do miesiąca spadających liści, poza wędrówką po szlakach lub wysiłku na rowerze górskim, alternatywą może być bogata oferta organizowanych corocznie imprez kulturalno-rozrywkowych. Dodatkowo można wypełniać czas wolny pobytem na jednym z trzech basenów, kortach tenisowych, terenach do jazdy konnej, itp. Natomiast w mroźne, nie tylko słoneczne, zimowe dni warto popracować nad własną kondycją na jednym z trzech wyciągów narciarskich, skoczni narciarskiej lub dwóch torach saneczkowych.

 

Baza noclegowa dla 3500 osób, atrakcje turystyczne i rekreacyjne, szczególne właściwości świeradowskich zasobów naturalnych oraz dziewiczość terenów, wciąż nie do końca odkrytych przez turystykę masową zachęca do odwiedzenia tego miasteczka - jednego z dwóch największych w Górach Izerskich.

 

 

 

 

Herb Świeraowa-Zdroju

 

Pijalnia wody w Świeradowie-Zdroju

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierad%C3%B3w_Zdr%C3%B3j
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Świeradów-Zdrój - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

natalia  data wpisu:  2008-09-09 14:28:55
Serdecznie pozdrawiam Świeradów Zdrój

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych