Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Świecie

Świecie –(niem. Schwetz), miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Świecie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.

 

Świecie położone jest na Pojezierzu Pomorskim, w regionie etnicznym Kociewia, u ujścia rzeki Wdy do Wisły, a dokładniej- w miejscu, gdzie wysoczyzna morenowa stromo opada w kierunku rzeki. Taka lokalizacja przywodzi na myśl miasto położone na terenach górskich.

 

Historia

 

Jedno z najstarszych miast Polski, pierwsza wzmianka z 1198 r., kiedy to było stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego między innymi przez Świętopełka i Mściwoja. Po sprowadzeniu na niedaleką Ziemię Chełmińską Krzyżaków w roku 1226, było ważnym grodem obronnym Pomorza. Niestety w 1309 roku, jako ostatni punkt obrony, poddało się zakonowi (Gdańsk zajęto już rok wcześniej). Krzyżacy w Świeciu utworzyli komturię i rozpoczęli budowę zamku, ukończonego do roku 1350, prawa miejskie chełmińskie Świecie otrzymało w roku 1338. Pod Grunwaldem były nie obecne oddziały ze Świecia ale po porażce Krzyżaków to własnie Świecki Komtur ruszył do Malborka i z świeckimi rycerzami objeli komturstwo Malborskie i przez to nie wpadło ono w ręce Polaków. Podczas wojny trzynastoletniej zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ostatecznie zajęli go Polacy.

 

Aż do "potopu" szwedzkiego miasto bogaciło się na handlu wiślanym, Szwedzi jednak zupełnie zniszczyli Świecie i doszczętnie spalili zamek. Miasto ze zniszczeń odbudowywało się przez około 100 lat. Położone nad samą Wisłą, było często narażone na niszczycielskie powodzie. Dopiero w połowie XIX wieku nastąpiły przenosiny miasta na wysoki lewy brzeg Wdy. Liczba ludności wzrosła wtedy z 3166 w 1849 r. do około 6000, a w przeddzień wybuchu II wojny światowej Świecie liczyło już około 10 000 mieszkańców.

 

Podczas działań wojennych, a zwłaszcza jesienią 1939 roku, dokonano licznych eksterminacji miejscowej ludności, w lasach mniszkowskich wymordowano 1350 pacjentów szpitala psychiatrycznego, a na ul. Polnej rozstrzelano około 40 Żydów. W 1945 roku wojska radzieckie zniszczyły kościół farny na Starym Mieście oraz wysadziły w powietrze kościół w dzielnicy Przechowo.

 

Po wojnie nastąpił rozwój miasta, liczba mieszkańców wzrosła z 8300 w 1945 do ponad 13 500 w 1961 roku. Rozbudowano cukrownię (istniejącą od 1883 roku), zakłady mięsne, młyny oraz zbudowano nowoczesną wytwórnię pasz treściwych (obecnie PROVIMI). Jednak najważniejszym wydarzeniem w powojennej historii Świecia była decyzja o budowie w Przechowie pod miastem zakładów celulozy i papieru, które zdynamizowały jego rozwój i wpłynęły na strukturę gospodarczą regionu. Uruchomione w 1968 roku, w kilka lat później zatrudniały ponad 4600 ludzi.

 

Liczba ludności w 1988 roku osiągnęła poziom 25 000, podnosząc Świecie do rangi miasta średniego. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe - Kościuszki - 4000 mieszkańców oraz Marianki obliczone na ponad 10 000 ludzi. Obecnie Świecie jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, mieszkaniowym i handlowym na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Dawne zakłady celulozy to obecnie nowoczesne i o wiele zdrowsze dla środowiska naturalnego (ISO 14000) zakłady MONDI PACKAGING PAPER ŚWIECIE oraz kooperujące z nimi firmy, charakteryzujące się dynamicznym rozwojem. Ponadto Świecie to duży węzeł drogowy na skrzyżowaniu tras nr 1 i 5.

 

Zabytki

 

  • Zamek krzyżacki z lat 1335-1350. Obiekt zabytkowy architektury najwyższej klasy. Zbudowany we włoskim stylu - jedyny na ziemiach północnych. Charakterystyczna krzywa wieża (1/2 metra od pionu) jest najwyższym tego typu obiektem w Polsce. Sama warownia jest niewątpliwym symbolem miasta, a na dziedzińcu odbywają się liczne festyny i koncerty. Od 2002 roku, obiekt jest udostępniony dla odwiedzających, których liczba z roku na rok stale wzrasta.
  • Mury obronne (XIV w.), zachowane w znacznym stopniu. W historii oprócz swej imiennej roli, spełniały też funkcje przeciwpowodziowe.
  • Kościół farny(Stara Fara) to kościół łączący w sobie szereg stylów architektonicznych, od gotyku po barok. Jest tak z tego powodu, że budowę tego kościoła rozpoczęto dopiero w 1400 roku i trwała ona przez około 100 lat. Gotyckie jest prezbiterium, środkowa część kościoła nosi cechy przejściowe, natomiast zachodnia wieża zakończona jest nietypowymi, renesansowymi attykami. Wnętrze zaś, jest głównie barokowe. W kościele znajduje się obraz Najświetszej Marii Panny, który miał trafić do kościoła w Gdańsku, lecz gdy statek zacumował do Świecia i chciał kontynuować swoja podróż nie mógł odpłynąć z powodu przypływu. Znak ten uznano jako cud i postanowiono obraz zostawić w świeckim Kościele i od tego czasu miasto było pod opieką Najświętszej Marii Panny. W czasie II wojny światowej, a dokładniej podczas wyzwalania miasta przez armię radziecką, kościół uległ poważnemu zniszczeniu. Jego odbudowy podjęto się dopiero w 1983 roku, zakończono w 1988. W 1990 utworzono parafię. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że kościół ten użyto raz do scen w serialu "Czterej pancerni i pies".
  • Klasztor pobernardyński z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Prawdziwa perełka w śródmieściu miasta. Zbudowany w latach 1692-1720 niewielki rokokowy kościół, o wyposażeniu z okresu panowania Stanisława Augusta oczarowuje swym pięknem. Do świątyni prowadzi wieża brama datowana na rok 1800 oraz beczkowo sklepione krużganki. Sam klasztor skasowano w 1816 roku, jego pomieszczenia wykorzystywane są obecnie przez liceum katolickie.
  • Ratusz - budynek w północnej pierzei rynku, zbudowny z jasnej cegły w 1879 roku, w stylu wiktoriańskim. Uwagę przyciąga wysoka, zegarowa wieża, górująca nad placem. Cały obiekt jest blankowany, przypomina zatem obronny zameczek.
  • Kamienice mieszczańskie - zbudowane głównie w okresie od 1860 do 1900 roku. Można wśród nich znaleźć wiele interesujących gmachów. Reprezentują wszystkie style architektoniczne XIX wieku. Niektóre sa naprawdę kunsztowne - nic dziwnego - w końcu podczas przenosin miasta, cesarz Wilhelm I, przeznaczył na budynki dzielnicy "Nowy Świat" wielkie sumy.
  • Kościół św. Andrzeja Boboli to neogotycka, potężna bryła neogotyckiej świątyni, zbudowana pierwotnie dla Luteran w latach 1891-1894. W panoramie miasta dominuje jego dwuhełmowa wieża, wysoka na 46 metrów, najwyższy tego typu obiekt w Świeciu. Sam kościół widać niemal z każdego miejsca w mieście, a nawet ze sporej odległości poza nim. W wyposażeniu dominuje neogotyk, a także część sprzętów przeniesionych tutaj ze zniszczonego kościoła na Starym mieście.
  • Ponadto warto zobaczyć zabytkowe młyny w dzielnicy Przechowo oraz nadwdecki spichlerz z XVIII w.

 

 

 

 

 

 

Herb Świecia

 

Blanki na wieży zamku

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiecie
 

Zamek krzyżacki w Świeciu

źródło: Wikipediahttp://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiecie
 

Klasztor pobernardyński w Świeciu

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiecie

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Świecie - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych