Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Świdnica

Świdnica (niem. Schweidnitz) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Miasto leży u podnóża Sudetów, na Równinie Świdnickiej, nad rzeką Bystrzycą. Świdnica od dnia 24 lutego 2004 jest siedzibą Diecezji Świdnickiej.

 

Historia

 

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu świdnickiego odkryto w Świdnicy ślady osady plemion z kręgu kultury łużyckiej (lata około 1200 - 300 p.n.e.) oraz rozległe cmentarzysko ciałopalne z bogato wyposażonymi grobami. Po okresie wielkich migracji ludów na obszarze tym gospodarowało plemię Ślężan.

 

Około roku 990 obszar obecnej Świdnicy został przyłączony do Polski przez księcia Mieszka I.

 

Nie jest znana dokładna data uzyskania przez Świdnicę praw miejskich, jednak od 1267 roku określana jest jako miasto. Inicjatorem lokacji była księżna Anna żona Henryka Pobożnego albo jej syn Henryk III. Za rządów książąt wrocławskich 1242-1290 Świdnica otrzymała szereg przywilejów przyśpieszających rozwój miasta. W latach 1290-1392 Świdnica była stolicą niezależnego księstwa świdnicko-jaworskiego, którym rządzili książęta piastowscy i które uczynili jednym z najpotężniejszych na Śląsku.

 

W końcu XIV wieku Świdnica była największym po Wrocławiu miastem śląskim, liczył ponad 8000 mieszkańców. Produkcja piwa stała się obok wyrobu sukna podstawowym artykułem eksportu. "Piwnice świdnickie" znajdowały się między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Pradze, Pizie, Heidelbergu.

 

1392 po śmierci Agnieszki wdowy po Bolku II Świdnica przechodzi w ręce królów czeskich. W 1428 roku ruch husycki przybiera charakter powstania. Świdnica w porozumieniu z radą miejską Wrocławia skutecznie zwalcza ten ruch. 1520 wybucha powstanie rzemieślników skupionych w cechach. Patrycjat podstępem zwabił do Wrocławia przywódców ruchu i tam ich stracono, mimo to nie odzyskał całkowitej władzy.

 

1526 Świdnica wraz z całą ziemią śląską przechodzi pod rządy Habsburgów W trakcie trwania wojny trzydziestoletniej miasto było wielokrotnie oblegane czego skutkiem były wielokrotne pożary oraz wybuch epidemii.

 

W wyniku kolejnych działań wojennych Prusy odebrały Śląsk Austrii. W 1741 dokonano modernizacji i rozbudowy fortyfikacji. Na przełomie XVII/XVIII wieku pod Świdnicą wybuchł bunt chłopski. Wojska pruskie stłumiły bunt i surowo ukarało chłopów. Podczas wojny siedmioletniej Świdnica była oblegana przez wojska austriackie a następnie pruskie, co doprowadziło do znacznych zniszczeń. Pod koniec XVIII wieku w mieście pojawiły się pierwsze manufaktury między innymi skórzana i papiernicza. Po wojnie prusko-austriackiej w 1866 roku Świdnicę ogłoszono miastem otwartym. W latach 1870/71 intensyfikuje się tempo uprzemysłowienia. W mieście powstają wytwórnie tkanin lnianych i bawełnianych, zamszu i w końcu fabryka liczników elektrycznych. W połowie XIX wieku w Świdnicy zaczyna funkcjonować kolej.

 

Po zakończeniu II wojny światowej, miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną i znalazło się na terytorium Polski. W okresie 1945-1989 istaniały ogromne zakłady produkcyje, m.in.: Fabryka Wagonów "Świdnica", Zakłady wytórcze Aparatury Precyzyjnej "MERA-PAFAL", Zakłady Elektorniki Motoryzacyjnej, Świdnicka Fabryka Urządzeń przemysłowych, Dolnośląskie Zakłady Białoskórniczo-Rękawiczane "Renifer", Dolnosląskie Zakłady Magnetyzowe, Dolnosląskie Fabryki Mebli oraz Świdnickie Zakłady Artykułów Technicznych. W roku 1973 w przemyśle zatrudnionych było 16.523 osób, a ogóle zatrudnienie w mieście w roku 1980 wynosiło 29.520 osób. Po 1990 roku większość z tych zakładów upadła. Liczba pracujących w mieście, na rok 2004, wynosi 14.870 osób.

 

Zabytki

 

Świdnicka starówka obok toruńskiej, krakowskiej czy wrocławskiej starej zabudowy miasta jest uznawana za najpiękniejszą i najcenniejszą w Polsce.

 
 

 • Katedra p.w. św. Stanisława i św. Wacława - wieża o wysokości 103 m. (strona domowa)
 • Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy - zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • Kościół p.w. św. Józefa.
 • Kamienice mieszczańskie w Rynku.
 • Zespół barokowych rzeźb w Rynku.
 • Ratusz i blok śródrynkowy z Salą Rajców i Muzeum Dawnego Kupiectwa.
 • Fortyfikacje średniowieczne i pozostałości twierdzy Fryderyka Wielkiego, m.in. Flesza Nowomłyńska, kaponiery i kazamaty bramne oraz kazamata wału głównego z Muzeum Broni.

 

Kultura

 

 • Muzeum Dawnego Kupiectwa
 • Muzeum Broni i Militariów
 • Świdnicki Ośrodek Kultury
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida (5 filii)
 • Młodzieżowy Dom Kultury
 • Klub Osiedlowy Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23
 • Towarzystwo Regionalne Ziemii Świdnickiej

 

 

 

 

 

 

Herb Świdnicy

 

Katedra świdnicka

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awidnica
 

Kościół Pokoju

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awidnica
 

Stare miasto

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awidnica

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Świdnica - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

aaa  data wpisu:  2008-11-17 15:24:56
Nie polecam mojego osiedla młodych ;p
karol  data wpisu:  2008-01-23 19:20:51
warto odwiedzić piękna katedra

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych