Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Połczyn-Zdrój

Połczyn-Zdrój (niem.: Bad Polzin) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, położone wśród wzgórz morenowych na Pojezierzu Drawskim w tzw. Szwajcarii Połczyńskiej, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Połczyn-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. koszalińskiego.

 

Historia

 

Najstarsze wzmianki o Połczynie (wówczas Palupe) pochodzą z VI w. W X w. był to już gród strażniczy ziemi białogardzkiej. W XIV w. książę Bogusław IV wybudował zamek, którego zadaniem była obrona przed Krzyżakami i Brandenburgią. Prawa miejskie uzyskał w 1337 r. Kolejni lokalni władcy związani byli z Brandenburgią (m.in. słynna rodzina Wedlów). W 1433, 1500 i 1601 r. miały miejsce wielkie pożary miasta. W 1515 r. zostało wprowadzone przez ówczesnego właściciela miasta – Kurta von Manteuffel – prawo lubeckie, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego.

 

Przed II wojną światową Połczyn nosił nazwę Bad Polzin.

 

W czasie wojny mieścił się tu ośrodek programu Lebensborn.

 

Uzdrowisko

 

Tutejsze źródła – szczawy żelaziste – odkryto w 1688 r. Już w 1690 r. zbudowano dom dla kuracjuszy. W XVII i XVIII w. Połczyn był największym uzdrowiskiem na Pomorzu. Po odkryciu złóż borowiny w XIX w. nastąpił kolejny etap rozwoju uzdrowiska – liczba kuracjuszy zwiększyła się, powstały nowe domy zdrojowe, a w 1903 r. linia kolejowa.

 

Tuż po II wojnie światowej wielki ośrodek szpitalno-rekonwalescencyjny dla żołnierzy. Potem powrót do tradycyjnej funkcji uzdrowiska.

 

Zabytki, ciekawostki

 

  • Zamek – wielokrotnie przebudowywany, w swej obecnej formie barokowy, z końca XVIII w., z gotyckimi piwnicami.
  • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, neogotycki z połowy XIX w., zbudowany na miejscu gotyckiego z wykorzystaniem jego pozostałości (zachowane gotyckie okno w prezbiterium); wewnątrz płyta nagrobna biskupa Erazma Manteuffla z 1544 r.
  • Stare miasto – niedawno odbudowane centrum miasta z pięknym deptakiem tworzy niepowtarzalny uzdrowiskowy klimat.
  • Park zdrojowy założony w latach 1836-1839 z ciekawymi okazami roślin, amfiteatrem, rzeźbami

 

 

 

 

Herb Połczyna-Zdroju

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych