Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Opole Lubelskie

Opole Lubelskie - miasto powiatowe i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opole Lubelskie, w województwie lubelskim.

 

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 8879 mieszkańców. Ciekawostką jest fakt, że Opole Lubelskie jest miastem powiatowym, mimo że nie jest największym miastem w powiecie. Jest to jeden z 2 takich przypadków w Polsce.

 

 

Historia

 

 • XII w. Prawdopodbnie w drugiej połowie XII wieku powstaje w Opolu parafia pw. Wniebowzięcia NMP. Pierwsze koscioły, aż do poł. XVII wieku i budowy istniejącego do dziś koscioła barokowego, były drewniane.
 • 1368 - za zgodą Kazimierza Wielkiego przeniesienie miasta z prawa polskiego na prawo niemieckie.
 • 1450,1478 - potwierdzenia praw miejskich przez Kazimierza Jagiellończyka.
 • XVI i 1 poł XVII w. - ośrodek kalwinizmu.

 

 Jako gorliwi kalwini zasłynęli Stanisław Słupecki (zm.1576) kasztelan lubelski, jego syn Zbigniew Słupecki (zm. ok. 1598). Brat Zbigniewa, Feliks (1571 - 1617) początkowo kalwin, w 1616 przeszedł na katolicyzm i oddał kościół katolikom. Wdowa po nim, Barbara z Leszczyńskich (zm. 1654) pozostała kalwinką niemal do śmierci, ponoć nawróciła się na łożu śmierci pod wpływem brata, biskupa Wacława Leszczyńskiego; jej syn, Jerzy Słupecki (1615 - 1663), początkowo gorliwy kalwinista w 1644 przeszedł na katolicyzm.

 

 • 1625 - po raz pierwszy wzmiankowany szpital. Stary szpital znajdował się za miastem, przy drodze do Sandomierza, przy kościele pw. Św. Ducha. Po ufundowaniu przez Jana Tarłę i Zofię z Krasińksich Tarłową nowego spzitala, w 1751 roku , stary szpital przestał funkcjonować, a kościół popadł w ruinę i został rozebrany ok. 1780 roku.
 • po 1663-1675 - budowa istniejącego do dziś kosciołą parafialnego, z fundacji księdza Piotra Dobielowicza, proboszcza opolskiego.
 • 1743 – sprowadzenie pijarów przez Jana Tarłę, hrabiego na Tęczynie, wojewodę sandomierskiego, generała ziem podolskich. Rozbudowa kościoła, budowa klasztoru, nowego szpitala i szkół.
 • 1761 - utworzenie pierwszej w Polsce szkoły rzemieślniczej, w której rektorem był Ignacy Konarski, brat Stanisława. Dzięki szkole zaczęło rozwijać się, m.in. garbarstwo, tkactwo, masarstwo i piekarstwo. W 1827 przeniesiono tutaj karnie Piotra Ściegiennego.
 • W latach 1785-1787 bratanek i sukcesor ks. Antoniego Lubomirskiego, właściciela Opola, książę Aleksander Lubomirski zbudował letni pałac w Niezdowie dla siebie i swej młodej małżonki, Rozalii z Chodkiewiczów.
 • 1794 - ścięcie Rozalii Lubomirskiej w Paryżu.
 • 1864 - kasata opolskiego kolegium Pijarów.
 • W latach 60. XIXw.- wystąpienia chłopów przeciwko dworom

 

Zabytki

 

 • Kościół zbudowany w latach 1663-1675, rozbudowany ok. 1744 roku o obejście-kalwarię był wielokrotnie odnawiany i remontowany, posiada barokowy wystrój. Budowę klasztoru pijarów rozpoczęto przed 1740, ukończono w 1758 roku. Obok wieża z XVII wieku, przebudowana i dzwonnica-brama, ukończona w 1751 roku. Z dawnych zabudowań szkół pijarskich, w tym pierwszej w Polsce szkoły rzemieślniczej, pozostały trzy budynki przy ul. Kosciuszki, z poł. XVIII wieku, w tym obecny bank, przy ul. Nowy Rynek 2, przebudowany dawny szpital, z 1750 roku.
 • Pałac, wniesiony przez Słupeckich prawdopodobnie w XV w,, rozbudowany w 1613 roku i ponownie w 1740 dla Tarłów, przekształcony w latach 1766-1773 w okazałą rezydencję Lubomirskich. Zniekształcony rozbudową II piętra i przebudową na koszary, obecnie jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego.
 • Ratusz na Nowym Rynku, wzniesiony w 1750 roku na miejscu starszego.
 • Zajazdy przy Nowym Rynku i przy Starym Rynku, z XVIII i pocz. XIX wieku.
 • Kamienice przy Nowym Rynku, XVIII wiek, przebudowane.
 • Kaplica cmentarna z poł. XIX wieku, neogotycka. Cmentarz jest najstarszym w Polsce cmentarzem zlokalizowanym zgodnie z zasadami higieny w czasach oświecenia, poza miastem, założony w 1772 roku, kilkanaście lat wcześniej niż warszawskie Powązki.
 • Pałac w Niezdowie, w latach 1785-1787 zbudowany przez Aleksandra Lubomirskiego
 • W pobliżu, w gminie Karczmiska- Chodlik, wieś w Kotlinie Chodelskiej, nad rzeką Chodelką (prawy dopływ Wisły). Badania archeologiczne prowadzone w latach 1952, 1959-1969 i 1975 umożliwiły poznanie wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego, na który składają się: grodzisko główne, 2 mniejsze oraz kilka nieumocnionych osiedli. Gród główny, tzw. “szwedzkie okopy", broniony był potrójną linią koncentrycznych wałów, jego powierzchnia wynosiła około 8 ha.

 

Prowadzący badania datowali gród głównie na VI-IX w., mniejsze zaś na IX-X. Odkryte zabytki poświadczają kontakty mieszkańców Chodlika z kręgiem kultury karolińskiej, wielkomorawskiej lub awarskiej oraz z Rusią. Od 1997 odbywają się tutaj coroczne festyny archeologiczne.

 

 

 

 

 

Herb Opola Lubelskiego

 

Kościół w Opolu Lubelskim

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Opole_Lubelskie
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Mateusz  data wpisu:  2008-11-24 18:48:18
Tak, mieszkam w tym mieście.Jesto ono piękne i urocze.Pozdrawiam i zapraszam!
Karol  data wpisu:  2007-05-30 14:15:18
OK, alr gdzie jest historia Herbu??? :(

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych