Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Nowy Targ

Nowy Targ (słow. Nový Targ) to miasto i gmina, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca (tu powstaje Dunajec), we wschodniej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, u podnóża Gorców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Miasto jest historyczną stolicą Podhala.

 

Historia

 

 • 1326 - Wiadomość o istnieniu osady Novum Forum, posiadającej kościół parafialny.
 • 1346 - Kazimierz III Wielki wydaje przywilej ponownej lokacji miasta Nowego Targu (22 czerwca).
 • 1487 - Kazimierz Jagiellończyk nadaje Miastu prawo do drugiego jarmarku w roku i targu tygodniowego w czwartki.
 • 1525 - Zygmunt I zezwala spółce górniczej, z udziałem Jana Buriana z Nowego Targu, na poszukiwanie metali w Karpatach.
 • 1533 - Nowy Targ otrzymuje przywilej zabraniający obcym kupcom omijać miasto.
 • 1601 - Wielki pożar (spłonęły m. in. kościół parafialny i stare akta miejskie).
 • 1656 - Zniszczenie miasta i wymordowanie znacznej części jego mieszkańców przez Szwedów.
 • 1710 - Podczas pożaru Miasta spłonęło 41 domów i kościół parafialny.
 • 1770 - Włączenie dóbr nowotarskich do Austrii.
 • 1784 - Wielki pożar strawił większość zabudowy miejskiej, w tym kościół parafialny i dwór starościński. Wytyczenie obecnego planu miasta.
 • 1823 - Otwarta zostaje pierwsza apteka w Nowym Targu.
 • 1881 - Utworzenie ochotniczej straży pożarnej.
 • 1884 - Powstaje gmach sądu powiatowego (założonego w roku 1867).
 • 1886 - Zakończenie budowy obecnego ratusza.
 • 1898 - Wybudowano elektrownię miejską.
 • 1899 - Oddano do użytku linię kolejową Chabówka-Zakopane.
 • 1904 - Rozpoczyna działalność Gimnazjum w Nowym Targu (wrzesień).
 • 1925 - Utworzono rezerwat "Na Czerwonem" (później "Bór na Czerwonem").
 • 1933 - Powstanie Klubu Sportowego Podhale Nowy Targ; miasto odwiedza prezydent Ignacy Mościcki.
 • 1939 - 1 września około godz. 16.30 wojska niemieckie zajmują bez walki miasto.
 • 1941 - Utworzenie Konfederacji Tatrzańskiej z siedzibą w Nowym Targu.
 • 1942 - Likwidacja getta nowotarskiego (30 sierpnia).
 • 1945 - Wyparcie z miasta wojsk niemieckich przez armię radziecką (29 stycznia).
 • 1955 - Rozpoczynają działalność Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego.
 • 1979 - Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu w czasie jego pierwszej pielgrzymki do kraju (8 czerwca).
 • 1994 - Założenie Euroregionu Tatry z siedzibą w Nowym Targu.

 

Muzea

 

 • Muzeum Podhalańskie PTTK - powstałe w 1966 roku mieści się w nowotarskim Ratuszu (I piętro). Oglądać w nim można wystawę przedstawiającą cechowe rzemiosło podhalańskie. Co kilka tygodni prezentowane są także różnego rodzaju wystawy fotograficzne.

 

Szlaki turystyczne

 • - Na Bukowinę Obidowską
 • - Na Turbacz przez Bukowinę Waksmundzką
 • - Na Turbacz
 • - Na Stare Wierchy

 

Zabytki

Kościół pod wezwaniem św. Anny

 

Drewniana budowla, wzniesiona na podciętym od północy stromą skarpą wzgórzu, na terenie cmentarza. Zbudowany został prawdopodobnie w końcu XV wieku (tradycja o jego ufundowaniu przez zbójników w 1219 roku nie znajduje żadnego potwierdzenia w źródłach). Późniejsze przebudowy zatarły większość jego pierwotnych cech gotyckich. Najpoważniejszy remont dokonany został tuż przed 1610 rokiem, ok. 1772 roku dobudowano wieżę, a późniejsze remonty przeprowadzono w latach: 1865, 1879, 1903, 1974 i 2002. Późnobarokowy ołtarz główny pochodzi z 1 poł. XVIII wieku. W jego polu środkowym umieszczono obraz Rodziny N. P. Marii z 1516 r. (przykryty obrazem Św. Rodziny z 1763 r.), a w górnej kondygnacji obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pocz. XVI wieku. W ołtarzach bocznych z końca XVII wieku znajdują się barokowe obrazy: św. Marii Magdaleny i św. Marii Egipcjanki w lewym oraz Matki Boskiej Łaskawej i św. Rozalii w prawym. Malowidła ścienne autorstwa urodzonego w Nowym Targu malarza Hipolita Lipińskiego z ok. 1880 roku, przedstawiają m. in. legendę o założeniu kościoła przez zbójników. Do ciekawszych elementów wyposażenia wnętrza należą także: rokokowa ambona, organy z 2 poł. XVIII wieku oraz dwie gotyckie rzeźby przedstawiające Matkę Boską Bolesną i św. Jana Ewangelistę. Podczas ostatniego remontu, przeprowadzonego w l. 1998-2001, odnowiono m. in. malowidła ścienne i położono marmurową posadzkę. Kościół znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

 

(Literatura: Marian Kornecki "Gotyckie kościoły drewniane na Podhalu", Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987).

 
 

Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej

 

Kościół Św. Katarzyny jest obecnie najstarszym istniejący kościółem na Podhalu. Został wybudowany w roku 1346. Ufundował go król Kazimierz Wielki. Wcześniej istniała tylko parafia przyszłej patronki miasta. Z powodu pożarów które trawiły kościół w latach: 1601, 1656 (potop szwedzki),1710, 1719, 1932 i następujących po nich remontach kościół nie wygląda tak jak 600 lat temu. Obecnie kościół jest murowany. Wystrój wnętrza kościoła utrzymany jest w stylu barokowym. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Św. Katarzyny (z 1892 roku). W lewym ołtarzu bocznym mieści się obraz Przemienienia na górze Tabor. Zdobią go figury Mojżesza i Eliasza, zaś w antepedium wprawiona jest tłoczona skóra - kurdyban, wg legendy przywieziony spod Wiednia przez Jana III Sobieskiego. Z prawej zaś strony znajduje się ołtarz św. Józefa który jest kopią bogatego, barokowego ołtarza zniszczonego w pożarze w 1932 roku, w którym znajduje się jego obraz (1970 rok). Drugi obraz, umieszczony w tym ołtarzu, to wizerunek św. Agnieszki Męczennicy. Obydwa te obrazy przysłaniają ukoronowaną figurę Matki Bożej Królowej. Ołtarz wieńczy obraz św. Anny z Maryją i św. Joachimem oraz postać św. Michała Archanioła, depczącego szatana. Niżej na ścianach nawy po każdej stronie jest jeszcze jeden ołtarz - z lewej z figurką św. Antoniego z Dzieciątkiem, św. Teresy i Św. Kunegundy oraz obrazem Matki Bożej Wniebowziętej (z 1899 roku); zaś z prawej ołtarz poświęcony św. Mikołajowi, św. Barbarze oraz św. Teresie, której obraz wisi w tym ołtarzu. Ciekawy jest także chór muzyczny z tyłu kościoła. Dzięki pracom konserwatorskim odsłonięto umieszczone na balustradzie XVIII-wieczne zdobienia i malowidła, będące ilustracją do fragmentów psalmów. Miały one za zadanie wzbudzić pogardę dla wartości doczesnych i ulotnych. Balustrada podzielona jest na 7 pól. Pierwsze i ostatnie malowidło noszą podpisy: "Panie przed Tobą wszelkie pragnienie moie, y wzdychanie moie nie jest tayne Tobie"; oraz: "Me wchodź wsad zsługą twoim, albowiem nie każdy będzie usprawiedliwiony przed obliczem twoim". Przy kościele znajduje sie ogród różańcowy ze źródełkiem.

 

Pomniki

 

Na terenie Nowego Targu znajdują się trzy pomniki: pomnik Władysława Orkana w samym środku Rynku, pomnik Adama Mickiewicza przy wejściu do parku miejskiego, oraz pomnik Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku.

 

 

 

 

 

 

Herb Nowego targu

 

Kościół św. Anny

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowy_Targ
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Nowy Targ - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

dobry duszek  data wpisu:  2007-06-11 13:45:08
turbacz jest super polecam

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych