Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Nowa Sól

Nowa Sól to miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego, podobnie jak przy poprzednim podziale administracyjnym, przed rokiem 1975.

 

Położenie

 

Nowa Sól jest położona w południowej części województwa lubuskiego nad Odrą. Jest to stolica powiatu nowosolskiego. Nowa Sól jest miastem o statusie gminy miejskiej, będącym siedzibą władz powiatowych. Liczy 43 tysiące mieszkańców. Jest to trzecie miasto w województwie patrząc na liczbę mieszkańców (większymi ośrodkami są Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra). Nowa Sól położona jest na terenie Pradoliny Barycko-Głogowskiej i leży w zachodniej części Wzgórz Dalkowskich. Miasto leży w niewielkiej odległości od ważnych ośrodków:

 

 • Zielona Góra – 25 km
 • Gorzów Wielkopolski – 138 km
 • Wrocław
 • Legnica
 • Jelenia Góra
 • Głogów
 • Leszno
 • Poznań

 

Miasto rozłożyło się na lewym brzegu rzeki Odry.

 

Historia

 

Nowa Sól po raz pierwszy wzmiankowana około 1585 roku jako Neusalzburg, później nazwa została skrócona do Neusalz. Prawa miejskie otrzymała dopiero w roku 1743, ale jej historia sięga XIV wieku. Od samego początku tradycja miasta, wcześniej osady związana była z przemysłem oczyszczania soli.

 

"Okres solny" skończył się jednak dla miasta zaraz po wojnie trzydziestoletniej, kiedy to warzelnia została zamknięta. Dziś smak historii i tradycji pozostał już tylko w nazwie, która może być myląca.

 

Po okresie stagnacji, od XIX wieku, Nowa Sól znów stała się miejscem, gdzie dynamicznie rozwijał się przemysł, powstały fabryki nici, kleju, okres rozwoju dotyczył także przemysłu ciężkiego - nowo powstałej huty żelaza. U progu XX wieku uruchomiono tu także dużą stocznię rzeczną, a wraz z nią port przeładunkowy, uruchomiono również połączenia kolejowe.

 

W okresie II wojny światowej Niemcy wykorzystali miasto jako dogodny punkt przy tworzeniu kilku obozów pracy przymusowej, w tym filii jednego z najbardziej znanych, który zapisał się niechlubnie na kartach historii - Gross-Rosen. Armia Czerwona wkroczyła do Nowej Soli 14 lutego 1945. Również po zakończeniu wojny Nowa Sól, jak i wiele innych ośrodków polskich, znalazła się w strefie wpływów radzieckich, co znamionowała obecność Komendatury Wojskowej. Praktycznie do końca okresu stacjonowania Armii Radzieckiej w mieście znajdował się duży szpital wojskowy wraz z zapleczem logistycznym i kwaterami dla kadry na osiedlu domków jednorodzinnych.

 

Nowa Sól po wojnie

 

Po wojnie Nowa Sól znana była z produkcji włókienniczej z Nadodrzańskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego "Odra", posiadającą halę nici syntetycznych wyposażoną w maszyny produkcji japońskiej (zakład zlikwidowano w 2002 r.), Dolnośląskich Zakładów Metalurgicznych "Dozamet", produkujących między innymi tubingi do budowy metra i na potrzeby kopalni węgla (zakład zlikwidowano w 1998 r.), Zakładów Jajczarskich (produkcja jajek w proszku m. in. na eksport do niemieckich fabryk lodów) i "Kartoniarni" (fabryki opakowań). Miejski browar z początku XX w. produkował kilka gatunków piwa.

 

W oparciu o zakłady pracy, korzystając z dogodnego położenia, w Nowej Soli powstały kluby sportów wodnych, z których ostatecznie przetrwał klub kajakowy ("Polonia" przemianowana na "Dozamet"), odnoszący sukcesy na skalę kraju (tacy zawodnicy jak siostry Bareja, Józef Soliński, Ludwik Ochodek, rodzeństwo Klameckich i inni). Ponadto w mieście od około 1960 roku była hala sportowa, pierwotnie wykorzystywana do pokazowych walk bokserskich, następnie do gier zespołowych.

 

W Nowej Soli oprócz 7 szkół podstawowych (w tym jednej "specjalnej") funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Spożywczych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Odlewniczych.

 

Zabytki

 

 • Kościół św. Antoniego na ulicy Piłsudskiego
 • Kościół św. Michała Archanioła
 • Unikalny w skali Europy, jedyny na obszarze Polski, most podnoszony na kanale portowym, czynny
 • Zabudowę przemysłową z przełomu XIX i XX w.
 • Zbór Braci Czeskich z połowy XVIII w.
 • Magazyn Solny z XVIII wieku
 • Muzeum Miejskie
 • Plac Powstańców Śląskich i Wielkopolskich

 

 

 

 

 

 

Herb Nowej Soli

 

Kościół św. Antoniego w Nowej Soli

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_S%C3%B3l
 

Widok znad Odry na dawny Ratusz Miejski

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_S%C3%B3l
 

W r. 2000 Nowa Sól posiadała ok. 200 wytwórni gipsowych krasnali

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_S%C3%B3l

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych