Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Nałęczów

Nałęczów to miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego.

 

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 4332 mieszkańców.

 

Nałęczów to uzdrowisko (leczone są tu choroby układu krążenia).

 

Historia

 

Początki miasta sięgają przełomu VIII i IX wieku, gdy miejscowość nazywana była jeszcze Bochotnicą. W 1751 tereny te zakupiła rodzina Małachowskich, nazywając w 1772 roku od swego herbu całą posiadłość Nałęczowem. Na pocz. XIX w. odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód; wykorzystali je trzej lekarze - sybiracy: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski, modernizując w końcu XIX w. funkcjonujące już uzdrowisko. Kuracjuszami byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. W 1963 roku Nałęczów otrzymał prawa miejskie.

 

Zabytki

 

Sercem Nałęczowa jest Park Zdrojowy z Sanatorium, Starymi Łazienkami, Pałacem Małachowskich (w nim - muzeum Prusa) i pijalnią wód, w której znajduje się palmiarnia. W pobliżu parku kilkanaście interesujących willi, w stylu szwajcarskim i secesji oraz obiektów w stylu zakopiańskim, m.in. kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Żeromskiego.

 

Do rozwoju Nałęczowa wiele wniósł Jan Koszczyc Witkiewicz, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze i stryjeczny brat Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. Witkiewicz przybył do Nałęczowa w 1905, aby zaprojektować i wybudować chatę - pracownię dla Stefana Żeromskiego. Tu poznał pasierbicę Żeromskiego, córkę Oktawii Żeromskiej Henrykę, z którą się ożenił. W 1918 Jan Koszyc Witkiewicz założył "Szkołę Rzemiosł Budowlanych", którą po roku przeniósł do Kazimierza Dolnego.

 

W Nałęczowie działa kilka sanatoriów, domów wczasowych, szpital uzdrowiskowy i ośrodek odnowy biologicznej. Niedaleko znajduje się wiele ciekawych miejscowości, m.in.: Wąwolnica Kazimierz Dolny, Lublin, Puławy, Kurów i Kozłówka. Na miejscowym cmentarzu pochowana jest Ewa Szelburg-Zarembina i światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek - Michał Elwiro Andriolli. Niedawno do miasta włączono miejscowość Charz.

 

 

 

 

 

 

Herb Nałęczowa

 

Jezioro Czos

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Na%C5%82%C4%99cz%C3%B3w
 

Piknik Country

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Na%C5%82%C4%99cz%C3%B3w
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Nałęczów - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych