Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Mikołajki

Mikołajki (niem. Nikolaiken) miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiat mrągowski, liczące 3800 mieszkańców, nazywane "stolicą" żeglarstwa w Polsce.

 

Historia

 

W miejscu dzisiejszych Mikołajek istniała kiedyś staropruska osada. Pierwsza notatka o miejscowości pochodzi z 1444 r. W 1515 r. zbudowano most przez jezioro, za jego przejście pobierane było myto. Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja, który według legend był opiekunem żeglarzy. Mikołajki były własnością krzyżacką i przypuszczalnie dlatego kościół był poza strukturą parafii diecezji warmińskiej. Podobnie jak kościół w Nakomiadach kościół w Mikołajkach obsługiwał krzyżacki kapelan z Rynu. W Mikołajkach w połowie XVw. przy moście obok kościoła były dwie karczmy. Karczmarze byli zobowiązani do transportu żywności (każdy wozem dwukonnym) do Rynu. Krzyżacy w Mikołajkach mieli świetną bazę połowu ryb, które dalej eksportowali. Po 1525 r., w czasie sekularyzacji zakonu krzyżackiego, większość mazurskich parafii protestanckich otrzymała pastorów mówiących po polsku, przybył tu z Polski jako pastor Jakub Wilamowski. Mikołajki prawa miejskie otrzymały w 1726 od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Na miasteczko złożyły się trzy jednostki osadnicze: Rynek, Kniec i Kozłowo. To ostatnie leży po drugiej stronie jeziora w stosunku do centrum Mikołajek. Od 1843 r. uruchomiona została stała żegluga na Mazurach powodująca ożywienie miasta. W 1911 r. Mikołajki uzyskały połączenie kolejowe z Mrągowem i Orzyszem. Od 1920 r. miasto stało się popularną miejscowością turystyczną. W części Mikołajek które były Kozłowem w czasie II wojny światowej znajdowała się placówka wywiadu wojskowego na wschód o kryptonimie "Walli II". Placówka ta pracowała na rzecz Wilczego Szańca. Do Mikołajek przed sierpniowymi nalotami na Królewiec w 1944 ewakuowano archiwa samorządowe.

 

Mikołajki współczesne

 

Położenie misteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. W Mikołajkach jest przystań Żeglugi Mazurskiej i około 1,5 tys. miejsc w hotelach, w tym Hotel Gołębiewski 1,2 tys. oraz kilkaset miejsc noclegowych w pensjonatach i kwaterach prywatnych. W Mikołajkach znajduje się Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Ekologii PAN oraz stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Mikołajkach funkcjonuje Gospodarstwo Rybackie oraz firmy związane z obsługą ruchu turystycznego. W miescie są dwie parafie katolickie: kościół p.w. św. Mikołaja i p.w. M.B.Różańcowej oraz parafia luterańska.

 

Turystyka

 

 • Atrakcje
  • Kaplica cmentarna z początku XX w.
  • Klasycystyczny kościół ewangelicki p.w. Świętej Trójcy z poł. XIX w.
   • drewniane empory
   • sklepienie kolebkowe z kasetonami
   • wieża z 1880 r.
  • Kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 r.
  • Rezerwat "Jezioro Łuknajno"
  • Zabudowa miejska z przełomu XIX-XX w.
  • Muzeum Reformacji

 

 

 

 

 

Herb Mikołajek

 

Panorama miasta z Jeziora Mikołajskiego

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajki_%28powiat_mr%C4%85gowski%29
 

Przystań żeglarska

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajki_%28powiat_mr%C4%85gowski%29
 

Przystań żeglarska. Zabudowa

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajki_%28powiat_mr%C4%85gowski%29

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Mikołajki - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych