Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Międzyzdroje

Międzyzdroje (niem. Misdroy) to miasto w północno-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje, położone na wyspie Wolin nad Morzem Bałtyckim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 6000 mieszkańców.

Międzyzdroje są znanym w Polsce ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. W mieście znajduje się siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Popularną letnią imprezą rozrywkową jest organizowany corocznie Wakacyjny Festiwal Gwiazd.

 

Atrakcje turystyczne

 

Warto zwiedzić i zobaczyć:

 • Woliński Park Narodowy z pokazowym rezerwatem żubrów oraz Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. Adama Wodziczki
 • Promenada Gwiazd
 • Międzynarodowy Dom Kultury
 • Park Fryderyka Chopina
 • Gabinet Figur Woskowych
 • Kościół św. Piotra Apostoła
 • kapliczka Stella Matutina
 • Kawcza Góra
 • molo i plaża
 

Niektóre propozycje spędzenia wolnego czasu:

 • basen w hotelu Amber Baltic
 • korty tenisowe tuż przy promenadzie
 • stadion miejski przy ulicy Gryfa Pomorskiego
 • liczne puby i dyskoteki

W roku 2004 molo w Międzyzdrojach zostało przedłużone około trzykrotnie. Obecnie do międzyzdrojskiego mola dobija statek, którym można popłynąć do Świnoujścia. Niestety miasto nie dostało zgody na otwarcie granicy i, chcąc popłynąć do Niemiec, trzeba najpierw przepłynąć przez Świnoujście.

 

Historia

 

W XII wieku na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów istniały dwie osady: Żelazo i Kępieńce. Wieś Żelazo badacze lokują w rejonie obecnej wioski Zalesie, Kępieńce zaś na południe od dzisiejszych Międzyzdrojów.
W połowie XIII wieku w centrum obecnych Międzyzdrojów (u zbiegu ulic Krótkiej i Gryfa Pomorskiego) powstała karczma, która obsługiwała główny trakt handlowy, biegnący przez Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. Pierwotna nazwa Misdroige i Misdroie zachowała się w XV wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I na rzecz prepozytury katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Po Wojnie trzydziestoletniej tereny Międzyzdrojów i całą wyspę Wolin opanowali Szwedzi. W roku 1715 wyspę zajęli Prusacy.
W XVIII wieku Anglicy odkryli i rozsławili właściwości morskich kąpieli. Wypoczynek nad morzem był w Europie coraz bardziej modny i powszechny.
W 1832 roku biedna wioska szybko przekształciła się w modną i dość znaną miejscowość wypoczynkową. W 1835 powstały na plaży pierwsze obiekty kąpieliskowe.
Do połowy XIX wieku Międzyzdroje pozostawały osadą rybacką, ale już pod koniec XIX wieku stały się kurortem z prawdziwego zdarzenia. Wybudowano w Międzyzdrojach zakład solankowy oraz drewniane molo. Budowano hotele, pensjonaty. Uporządkowano wybrzeże. W 1913 roku Międzyzdroje osiągnęły (jak na tamte czasy) rekordową liczbę letników - 20 000.
W trakcie drugiej wojny światowej miasto zbytnio nie ucierpiało i strat było niewiele. Po wojnie Międzyzdroje zostały przyłączone do Polski i w roku 1945 otrzymały prawa miejskie. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku wznowiono działalność turystyczno - wypoczynkową miasta. Tę funkcję rozwija ono do dziś. W latach 1972-1984 Międzyzdroje były częścią Świnoujścia.

 

 

 

 

Herb Międzyzdrojów

 
Mapa wyspy Wolin z zaznaczonymi Międzyzdrojami
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzyzdroje
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

Międzyzdroje - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Paulina  data wpisu:  2007-06-19 16:00:21
Niezła stronka z wieloma obrazami

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych