Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Łask

Łask to miasto w woj. łódzkim, w powiecie łaskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łask. Położony na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Grabią. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. sieradzkiego.

 

Położenie miasta

 

Miasto Łask leży w obrębie aglomeracji Łodzi, na Wysoczyźnie Łaskiej i Kotliny Szczercowskiej. Są one częścią Niziny Południowowielkopolskiej. Miasto leży 35 km od Łodzi i znajduje się w jednym z dwudziestu powiatów ziemskich regionu. Niedaleko Łasku leżą jedne z największych miast województwa łódzkiego: Pabianice, Wieluń, Bełchatów, Zduńska Wola i Sieradz.

 

Historia

 

Łask był wsią wzmiankowaną już w 1356 roku. Prawa miejskie otrzymał w 1422. Do połowy XVII wieku rozwinął się jako ośrodek rzemieślniczo-handlowy, lecz został w znacznym stopniu zniszczony podczas wojen w drugiej połowie XVII i pierwszej połowie XVIII wieku. Od 1793 roku był w składzie zaboru pruskiego. Od 1807 stał się częścią Księstwa Warszawskiego, a od 1815 Królestwa Polskiego. Na przełomie XIX i XX w. miasto stało się dużym skupiskiem Żydów. Od 1903 miasto uzyskało pierwsze połączenie kolejowe. Na początku XX wieku powstały tu pierwsze zakłady przemysłowe. W czasie okupacji hitlerowskich Niemiec w mieście powstało getto, w którym przebywało około 4 tysiące osób. Zginęło wówczas około 3 700 ludzi, czyli połowa mieszkańców miasta. W Łasku urodził się Mieczysław Wolfke, polski fizyk, prekursor telewizji i holografii.

 

Kultura i sztuka ludowa

 

Przy Bibliotece Publicznej w Łasku istnieje Muzeum prezentujące historię miasta oraz organizujące wystawy sztuki regionalnej. Działa również Łaski Dom Kultury organizując przedstawienia teatralne, wystawy oraz zajęcia artystyczne.

 

Sport i rekreacja

 

Dostępne ośrodki sportu i rekreacji:

 

  • Ośrodek Sportu i Rekreacji - miejsce meczów, innych wydarzeń sportowych oraz imprez rozrywkowych,
  • Miejska Pływalnia Kryta w Łasku - basen kryty na osiedlu Przylesie; długość 25 metrów,
  • Zalew rekreacyjny,
  • Park Miejski - zabytek.

 

Zabytki

Głównym zabytkiem Łasku jest późnogotycki kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła z lat 1517-1523, przebudowany w stylu barokowym po 1749 r. Znajdują się w nim m.in. barokowe kaplice z XVII i XVIII w., alabastrowa płaskorzeźba Matki Bożej Łaskiej z końca XV w. autorstwa Andrea della Robbia, dar papieża Klemensa VII, koronowana 25 września 2005 r. przez kard. Józefa Glempa koronami poświęconymi przez Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r.

 

Ponadto drewniany kościół św. Ducha wykonany w stylu barokowym, z 1666 roku.

 

Cmentarz żydowski, synagoga z końca XIX w., obecnie remiza straży pożarnej, murowane domy z XVIII i XIX w. Na placu 11-go listopada znajdują się zabytkowe kamienice.

  

 

 

 

Herb Łasku

 

Miejska Pływalnia Kryta na osiedlu Przylesie w Łasku

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ask
 

Front Kolegiaty

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ask
 

Kościół Św. Ducha

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ask

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych