Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Kutno

Kutno to miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią, dopływem Bzury. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa płockiego. Prawa miejskie: przed 1432 i ponownie w 1766

 

 Położenie geograficzne

 

Kutno leży zaledwie o 20 km na północny zachód od geometrycznego środka Polski. Znajduje się ono w północnej części województwa łódzkiego.

 

Według fizyczno-geograficznego podziału Polski miasto to leży na zachodnim skraju Równiny Kutnowskiej, należącej do makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej. Na południe od Kutna Równina Kutnowska graniczy z należącą do tego samego regionu Równiną Łowicko Błońską, na zachodzie rozciąga się Wysoczyzna Kłodawska, zaliczona do Niziny Południowowielkopolskiej. Na północ od linii Przedecz-Gostynin zaczyna się pojezierze Kujawskie, należące do makroregionu Pojezierza Wielkopolskiego.

 

Kutno leży również na pograniczu krain historycznych. W jego sąsiedztwie stykały się ziemie Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza i Łęczyckiego. Usytuowanie miasta w środku Polski, na pograniczu krain geograficznych i historycznych oraz skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych miało i ma wciąż znaczenie dla jego rozwoju.

 

Obiekty warte odwiedzenia

 

Zabytki i muzea

 

 • Muzeum Regionalne

 

Muzeum mieści się w budynku dawnego magistratu.

 

 • Muzeum Bitwy nad Bzurą

 

W parku im. Wiosny Ludów znajduje się kaplica grobowa Mniewskich, dawnych właścicieli Kutna. Została ona wybudowana w XIX wieku. Obecnie w jej wnętrzu mieści się wystawa Muzeum Bitwy nad Bzurą

 

 • Pałac Pocztowy

 

Pałac pocztowy, zwany także pałacem saskim jest pałacem podróżnym króla Augusta III na drodze z Warszawy do Drezna. Budynek jest jednym z najstarszych gmachów w mieście, gdyż powstał jeszcze w XVIII wieku. Obecnie pałac jest powoli odrestaurowywany po pożarze, który uszkodził budynek w styczniu 2003 roku.

 

 • Zespół Pałacowy

 

Pałac właścicieli Kutna powstały w XIX w. Za budynkami pałacowymi mieści się park pałacowy obecnie im. Wiosny Ludów

 

 • Odwach
 • Gmach "Nowej Oberży"
 • Stary szpital
 • Kościół ewangelicko-augsburski
 • Willa dra Antoniego Troczewskiego
 • Kompleks budynków pofabrycznych fabryki "Kraj" A. Vaedtke

 

Parki miejskie

 

 • Park miejski im. Wiosny Ludów jest najstarszym i jednocześnie największym parkiem miejskim w Kutnie, liczy 17,1 ha. Był niegdyś ogrodem dworskim przy Pałacu Gierałty i powstał jednocześnie z tą rezydencją w latach 1775 – 1791. Park dzieli się na dwie części, pierwsza to symetryczny ogród, przypominający nieco swoim układem ogród francuski. Druga to krajobrazowy ogród angielski, który powstał w latach 1826 - 1840 w trakcie przebudowy rezydencji. Niestety młodsza część parku jest obecnie zaniedbana. Na wschodnim krańcu parku stoi kaplica poświęcona Mniewskim, właścicielom miasta w XIX wieku, w której mieści się Muzeum Bitwy nad Bzurą. Tuż obok kaplicy położony jest parkowy staw. W parku tym rosną również drzewa będące pomnikami przyrody, m. in. cztery dęby szypułkowe, graby, świerk pospolity. Obecnie park jest miejscem spacerów mieszkańców miasta, ale także zabaw dzieci, gdyż mieszczą cię tu dwa place zabaw.

 

 • Park miejski im. R. Traugutta mieści się w centralnej części miasta, jego powierzchnia wynosi 4,2 ha. Powstał on w latach dwudziestolecia międzywojennego jako miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Park jest położony na terenie o mocno zróżnicowanych wysokościach, co nadaje mu ciekawą kompozycję krajobrazu. W najniżej położonym punkcie znajduje się staw. Początkowo był on stawem przemysłowym, teraz jest przygotowywany do funkcji rekreacyjnych. Na terenie parku odbywa się obecnie większość imprez kulturalnych miasta. Tu mają swoje siedziby Biblioteka Miejska im. Stefana Żeromskiego oraz Kutnowski Dom Kultury, znajduje się tu także amfiteatr. W centralnej części parku stoi pomnik poświęcony żołnierzom poległym w Bitwie pod Kutnem 1939 roku.

 

 • Park miejski nad Ochnią jest najmłodszym parkiem w Kutnie. Prace ziemne zakończono w 2003r. Park ma nowoczesny wygląd, gdyż nie jest, tak jak pozostałe parki miejskie, obszarem o dużej lesistości. Obejmuje teren o powierzchni 4.1 ha. Park jest miejscem uprawiania różnych sportów, sąsiaduje on z kompleksem boisk do koszykówki i piłki nożnej oraz z stadionem miejskim. Bliskość rzeki Ochni sprawia, że obszar ten jest jeszcze bardziej atrakcyjny

 

Kultura

 

Święto Róży

 

Cykliczna impreza kulturalna organizowana przez Kutnowski Dom Kultury. Po raz pierwszy odbyła się w dniach 20-21 września 1975 jako Kutnowski Jarmark Różany. Głównym elementem imprezy była wystawa róż pochodzących z plantacji kutnowskich hodowców. Towarzyszyły jej występy grup muzycznych (głównie folklorystycznych), prezentacje twórców ludowych oraz stoiska handlowe. Od 1990 roku zmieniono nazwę (na Święto Róży), a także formułę imprezy. Wystawy róż wzbogacono o szersze aranżacje plastyczne i scenograficzne.

 

 

 

 

 

Herb Kutna

 

 

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Kutno
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Kutno - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych