Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Krasnystaw

Krasnystaw to miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, nad rzeką Wieprz, na terenie Działów Grabowieckich. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego.

 

Historia

 

Miasto zostało założone na gruntach wsi Szczekarzew. Prawa miejskie otrzymało 1394. Dzięki położeniu na trakcie Lublin - Lwów Krasnystaw bardzo szybko się rozwijał. W 1525 otrzymał prawo składu na sól i miód. Od 1490 do 1826 było siedzibą biskupów chełmskich.

 

W połowie XVII wieku, w czasie wojen szwedzkich, zniszczono zamek i mury miejskie. Od 1795 roku miasto znajdowało się w zaborze austriackim, od 1809 w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w Królestwie Polskim.

 

II wojna światowa

 

We wrześniu 1939 toczono w nim walki z armią niemiecką, w których zginęło ok. 150 żołnierzy polskich. Podczas okupacji hitlerowskiej (od 1940 do 1942) w mieście znajdowało się getto, w którym zamknięto ok. 4 tys. mieszkańców miasta narodowości żydowskiej. Getto znajdowało się na ul. Grobla i było gettem przejściowym, z którego po kilku miesiącach ludność została przetransportowana do obozu w Izbicy. W mieście znajdowało się także więzienie.

 

W okolicy działała partyzantka. W roku 1943 partyzanci zdołali uwolnić ok. 300 więźniów z miejscowego więzienia.

 

Zabytki

 

  • Barokowy Kościół pojezuicki pw. św. Franciszka Ksawerego z cennym wystrojem (sztukateria, polichromia)
  • Kolegium pojezuickie z początku XVII wieku
  • Pałacyk biskupi z XVII wieku
  • Kościół poaugustiański filialny św. Trójcy (1837-1839)
  • Klasztor z ok. 1826 - służył jako koszary wojsk carskich w okresie zaborów. W okresie międzywojennym mieściła się w nim Podoficerska Szkoła Łączności. Natomiast w czasie okupacji stacjonowały w nim wojska niemieckie. Obecnie mieści szkołę zawodową.
  • Synagoga w Krasnystawie
  • Cmentarz żydowski

 

W mieście znajduje się także Muzeum Regionalne, zawierające zbiory z dziedziny etnografii, historii, numizmatyki, sztuki i archeologii.

 

Położenie

 

Krasnystaw znajduje się na drodze krajowej nr 17, która jest częścią międzynarodowej drogi E372. Współrzędne miasta to 51°00` N 23°10`E.

 

Odległość do Lublina wynosi ok. 55 km, do Chełma 30 km a do Zamościa – 30 km.

 

"Chmielaki"

 

Krasnystaw słynie z "polskiego Oktoberfest" – Chmielaków, trwającego trzy dni festiwalu na cześć piwa. Organizuje się go od 1971, na początku września. Chmielaki przyciągają wielbicieli piwa z całej Polski oraz z zagranicy. Organizowane są w tym czasie liczne koncerty podzielone na kategorie, między innymi Chmiel Rock, Cersanit Jazz i występy kapel ludowych, oraz wiele różnych konkursów i zabaw. Co roku przez ulice miasta przechodzi korowód chmielakowy.

 

 

 

 

Herb Krasnystawu

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Gaga  data wpisu:  2007-05-13 16:57:07
Siemka wszystkim! Pozdlowionka i buziaczki :-D

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych