Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Jawor

Jawor to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa legnickiego.

 

Historia

 

O powstaniu Jawora niewiele wiadomo. Nazwa miasta może być związana z imieniem założyciela osady Jawora. Nie wiadomo dokładnie, kiedy Jawor dostał prawa miejskie, ale w 1275 roku był już wymieniany w dokumentach jako miasto. Jawor pełnił funkcję zaplecza gospodarczego i ośrodka administracyjnego dla księstwa które powstało ok. 1274 roku. Rozwój miasta zarówno gospodarczy jak i terytorialny przypada na lata rządów ks.Bolka I Srogiego. Po śmierci księcia księstwo rozpada się na trzy części. Jaworska dzielnica przypada księciu Henrykowi, który nadał miastu liczne przywileje m. in. prawo do warzenia piwa. Po okresach wojen husyckich nastąpił okres świetności miasta które liczyło wtedy trochę ponad 3 tys. mieszkańców i było prawie tak duże jak np. Jelenia Góra. Jawor pełnił w tym okresie funkcję ważnego ośrodka administracyjnego do którego zjeżdżano się na sejmiki księstw świdnickiego i jaworskiego. W wyniku wojen śląskich Jawor dostał się pod panowanie Prus, a nowy król Fryderyk II Wielki zreformował administrację w mieście czyniąc Jawor miastem powiatowym. W XIX wieku rozwój miasta był stały, bez zakłóceń , w 1862 roku zainstalowano oświetlenie gazowe ( zamienione na elektryczne w 1911 roku). W latach 1856 - 1902 przeprowadzono linię kolejową m. in. do Legnicy, Jaworzyny Śląskiej, Roztoki i Malczyc. Przy tejże linii powstały zakłady Wolffa (obecnie Kuźnia Jawor S.A.) oraz Cukrownia. W 1940 roku miasto Jawor liczyło nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców. W 1945 roku miasto zdobyły oddziały 9 Korpusu Zmechanizowanego. Jawor przejęty został przez administrację polską w kwietniu 1945 roku.

 

Zabytki

 

 • Zamek piastowski wzniesiony ok. 1224 r. przez Radosława z Bolesławca, uznawanego przez część historyków za kasztelana jaworskiego. Od poł. XIII wieku zamek był siedzbią książąt jaworskich a później świdnicko - jaworskich. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego, zamek przejęli starostowie królów czeskich. Od 1742 roku wraz z przejęciem śląska przez Prusy zamek stał się więzieniem i zakładem pracy przymusowej (do 1956 r.)

 

 • Mieści się tu jeden z dwóch istniejących Kościołów pokoju.
 • mury obronne
 • basteja Anioła z XV wieku
 • baszta strzegomska
 • muzeum (dawny klasztor o.o.bernardynów)
 • kaplica św. Wojciecha, dawniej synagoga
 • gotycki kościół pw. św. Marcina z XIV wieku
 • ewangelicki Kościół Pokoju
 • Ratusz - pierwsze wzmianki o Jaworskim ratuszu pochodzą już z 1373 roku, wielokrotnie przebudowywany, modernizowany, obecny gmach w stylu neorenesansu niderlandzkiego wybudowany został w latach 1895 - 1897. Średniowieczna 61-metrowa wieża posiada przy szczycie osiem posągów książąt i rycerzy umieszczonych tamże w XIV wieku
 • kamieniczki
 • kościół św.Barbary
 • Krzyże pokutne na dziedzińcu banku PKO BP (pracownicy banku maja obowiązek wpuszczać tam turystów)

 

Kultura

 

Jawor jest ośrodkiem kulturalnym zajmującym ważne miejsce na mapie kulturalnej województwa dolnośląskiego. Do ważniejszych instytucji kultury w mieście należą:

 

1 . Muzeum Regionalne Jawor [8] Muzeum mieści się w dawnym klasztorze bernardynów, gdzie mieszczą się ciekawe zbiory głownie dary mieszczan jaworskich, instytucji kościelnych oraz Bractwa Strzeleckiego. Od 1994 roku mieści się tutaj także Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej gdzie prezentowane są dzieła sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej.

 

2 . Jaworski Ośrodek Kultury [9] Jaworski Ośrodek Kultury (JOK) ma dwa działy. Pierwszy to dział promocji który promuje koncerty, odczyty, wystawy (również w Teatrze), akademie itp. Drugim działem jest dział instruktorsko - merytoryczno - edukacyjny, którego zadaniem jest popularyzacja sztuki w dziedzinach takich jak taniec, plastyka, fotografia.

 

3 . Miejska Biblioteka Publiczna

 

4 . Kino Jubilat

 

Jaworskie Koncerty Pokoju

 

Każdego roku od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu najlepszych artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce gdzie koncerty się odbywają, czyli świątynia, stwarzają niezapomniany klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń .

 

Międzynarodowe Targi Chleba

 

Targi Chleba w Jaworze odbywają się od 1997 roku zawsze na przełomie sierpnia i września. Przez trzy dni można oglądać tradycyjne wytwarzanie produktów cukierniczych i piekarniczych, spróbować wyjątkowych wyrobów i zapoznać się z historią i tradycją ludów chrześcijańskich ze szczególnym uwzględnieniem roli chleba.

 

Rekreacja

  

Jawor ma wiele do zaoferowania turystom i mieszkańcom którzy preferują aktywną formę spędzania wolnego czasu. W mieście istnieje Kryta Pływalnia "Słowianka", Basen Letni, istnieje kompleks rekreacyjny z sauną, siłownią. Nie mniejszą ofertę prezentuje Ośrodek Sportu i Rekreacji "Jawornik". Znajdują się tutaj korty tenisowe, pole namiotowe, boisko do gry w piłkę siatkową.

 

Sport

 

W Jaworze mieści się:

 

 • Klub Sportowy Olimpia Jawor - istniejący od roku 1990. Reprezentuje piłkę siatkową, wychowanką klubu jest m. in. Katarzyna Mroczkowska, obecnie zawodniczka Gwardii Wrocław,

 

Wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych, była reprezentantka Polski, laureatka Nagrody Miasta Jawora. Największym sukcesem klubu jest awans w sezonie 2003/2004 do I ligi .

 

 • Klub Sportowy Sparta Stary Jawor - Klub powstał w 1995 roku i nosił nazwę Cukrownik Jawor. Założycielami klubu byli przede wszystkim pracownicy Cukrowni Jawor. W latach 1999,2000,2001 klub występował w klasie rozgrywkowej "A". Od grudnia 2003 roku, klub zmienił nazwę na Sparta Stary Jawor. Reprezentuje piłkę nożną .

 

 

 

 

 

 

 

Herb Jawora

 

Kościół pokoju w Jaworze

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Jawor_%28miasto%29
 

Jawor - ewangelicki Kościół Pokoju

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Jawor_%28miasto%29
 

Ratusz w Jaworze

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Jawor_%28miasto%29

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych