Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Inowrocław

Inowrocław, w latach 1904-1920 i podczas II wojny światowej Hohensalza) to miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim na Pojezierzu Kujawskim, położone nad rzeką Noteć. Miejscowość uzdrowiskowa

 

Historia

 

Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku i określa miejscowość jako Novo Wladislaw. Nazwa została wybrana prawdopodobnie na cześć Władysława Łokietka lub jako Nowy Włocławek, założony przez mieszkańców Włocławka uciekających przed powodzią i szukających nowego miejsca do osiedlenia się. Miasto powstało na bazie dużego targu i znajdującej się w pobliżu warzelni soli.

 

Przypadkowe znalezienie historycznych śladów działalności ludzkiej i prowadzone później prace wykopaliskowe wykazały, że na terenie obecnego Inowrocławia istniała prawdopodobnie najstarsza warzelnia soli jak do tej pory odkryta na ziemiach polskich.

 

Prawa miejskie Inowrocław uzyskał około 1238 roku z rąk księcia Kazimierza Konradowicza. W latach 1466-1772 Inowrocław był stolicą województwa obejmującego swym zasięgiem północno-zachodnią część Kujaw z miastami: Bydgoszcz, Gniewkowo, Koronowo, Podgórz, Raciążek, Służewo i Solec Kujawski.

 

Okres zaboru pruskiego to czas intensywnej germanizacji. W XIX w. miasto zaczęło się ponownie rozwijać. Powstało wiele inwestycji: drukarnia (1840), szkoła średnia (1848), nowy szpital dla miasta i powiatu (1870), kopalnia i warzelnia soli oraz rozpoczęcie budowy węzła kolejowego (1873), uzdrowisko (1875), fabryka maszyn rolniczych i fabryka sody (1882), gazownia (1902), wodociągi (1904), elektrownia (1908), linia tramwajowa (1912-1969). Jednocześnie mieszkańcy miasta aktywnie brali udział we wszelkich zrywach narodowych (insurekcja kościuszkowska, powstania listopadowe i styczniowe). W 1812 roku w Inowrocławiu miał kwaterę cesarz Napoleon Bonaparte w drodze na Moskwę.

 

Inowrocław powrócił do macierzy w 1919 roku. Na czele powstańców uwalniających miasto stał kpt. Paweł Cyms. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas zmagania się z tragiczną ogólną sytuacją gospodarczą w kraju, co w Inowrocławiu przekładało się między innymi na bardzo wysokie bezrobocie. Liczne były wystąpienia robotników i bezrobotnych. W 1926 roku policja krwawo rozgoniła demonstrację robotniczą. W latach 30. dochodziło do publicznych głodówek bezrobotnych. W 1930 roku głodowało między innymi 20 bezrobotnych powstańców. Mimo trudności gospodarczo-społecznych miasto się rozwijało. Uruchomiono Hutę Szkła "Irena" i szyb Kopalni Soli przy ul. Poznańskiej (1924), zakończono budowę Zakładu Przyrodoleczniczego w uzdrowisku (1927), rozpoczęto budowę lotniska (1930) ukończoną po trzech latach.

 

Pierwsze dni okupacji hitlerowskiej to masowe aresztowania i egzekucje mieszkańców. W nocy 30 listopada 1939 r. Niemcy wypędzili z miasta ponad 1000 polskich rodzin.

 

W latach 1950-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego. Powiat inowrocławski przywrócono 1 stycznia 1999 roku.

 

Zabytki

 

 • kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny,
 • kościół farny św. Mikołaja z XV wieku, przebudowany w XVII wieku
 • kościół poewangelicki z lat 1861-1863,
 • kościół neoromański pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie z lat 1898-1900,
 • budynek Urzędu Miejskiego,
 • fragmenty średniowiecznych fortyfikacji - ul. Poznańska 4 oraz Plac Klasztorny przy Państwowej Szkole Muzycznej.

 

Uzdrowisko Inowrocław

 

Inowrocław znany jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Tradycje warzenia tutaj soli sięgają czasów średniowiecza. Współcześnie posiada zgrupowane w jednym zespole położonym blisko centrum, w zachodniej części miasta:

 

 • Park Solankowy,
 • Ogród Botaniczny,
 • Zakład Przyrodoleczniczy,
 • szpitale uzdrowiskowe,
 • sanatoria branżowe,
 • tężnie,
 • Teatr Letni,
 • muszlę koncertową.

 

Kultura

 

 • Teatr Miejski ze sceną Teatru Letniego
 • Inowrocławski Dom Kultury
 • Muzeum Miejskie im. Jana Kasprowicza
 • Kino Kinomax

 

 

 

 

 

Herb Inowrocławia

 

Kościół Zwiastowania NMP nocą

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Inowroc%C5%82aw
 

Deptak - ul. Królowej Jadwigi

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Inowroc%C5%82aw
 

Kościół pw. Imienia NMP

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Inowroc%C5%82aw

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Inowrocław - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych