Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Głogów

Głogów (niem. Glogau, czes. Hlohov, węg. Galagonyás) to miasto powiatowe (patrz: powiat głogowski) w południowo-zachodniej Polsce, od 1999 w północnej części województwa dolnośląskiego, nad Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie. W roku 2005 liczba ludności Głogowa wynosiła 71 312. Nazwa miasta pochodzi od głogu. W mieście znajduje się również siedziba władz gminy wiejskiej Głogów

 

Niemiecka nazwa Glogau w odniesieniu do współczesnego miasta stopniowo wychodzi z użytku w języku niemieckim na rzecz nazwy polskiej. Czeska nazwa, Hlohov, jest obecnie rzadko używana.

 

Nazwy miasta w poszczególnych latach: Glogau (1010), Glogou i Glogow (pocz. XII w.), Glogouia, Glogovia, Glogou (XIII w.), Glogou, Glogow, Glogau (XIV w.), Gross-Glogau (XV-XIX w.), Glogau (1918-1945).

 

Historia

 

Przypuszcza się, że osada Lugidunum z mapy Ptolemeusza może być Głogowem. Miejscowość Lugidunum została odwzorowana w dziele "Geografia" Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142- 147 naszej ery [1]. O tym, że miejscowość ta była Głogowem, informuje kompendium Lexicon Universale [2] oraz wynika to z jej położenia względem innych zidentyfikowanych miejscowości Śląska. Inne źródła identyfikują jednak Lugidunum z Legnicą.

 

Głogów jest jednym z najstarszych miast Polski. Gród założony został już w X wieku, przez słowiańskie plemię Dziadoszan. Był położony na prawy brzegu Odry i zbudowany był z kamieni, drewna i ziemi. Został on zdobyty przez Mieszka I, który stworzył nowy gród w okolicach obecnego Ostrowa Tumskiego.

 

Pierwsze wzmianki o Głogowie pochodzą z 1010, z kroniki Thietmara, kiedy to miasto najechali Niemcy pod rządami cesarza Henryka II. Gród został ponownie oblężony przez Niemców w 1017. Najsłynniejszą z walk o Głogów jest obrona miasta w 1109 roku przed wojskami cesarza Henryka V (patrz: Obrona Głogowa). W roku 1157 Głogów zdobyty został przez Fryderyka I Barbarossę, który spalił gród.

 

W roku 1180, pod rządami Konrada I Głogowskiego, syna Władysława Wygnańca, odbudowany Głogów stał się stolicą Księstwa Głogowskiego, zaś w 1253 Konrad II kazał założyć w miejscu istniejących na lewym brzegu rzeki osad miejscowość z prawem miejskim magdeburskim.

 

W XVI wieku wymarła głogowska linia Piastów śląskich, której ostatnim przedstawicielem był Jan II Szalony. W latach 1491-1506 rządzili tu Jagiellonowie, Jan Olbracht i Zygmunt Stary, późniejsi królowie polscy. Później zaś miasto poddane zostało Habsburgom. W połowie XVII wieku, w czasie wojny trzydziestoletniej, Głogów zamieniony został w twierdzę. Był oblegany i zdobywany przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie. Od roku 1740 podlegał pruskim Hohenzollernom. W czasie wojen napoleońskich kwaterowały tu polskie oddziały Henryka Dąbrowskiego, odwiedził go również trzykrotnie sam Napoleon. Umocnienia twierdzy zahamowały na wiele lat rozwój miasta.

 

W XIX wieku starano się o zniesienie umocnień, lecz dopiero w 1873 udało się przesunąć ich granice na wschód, a w 1902 zostały one zniesione, co umożliwiło normalny jego rozwój. W 1939 Głogów liczył 33000 mieszkańców.

 

W 1945 miasto zostało ponownie zamienione w twierdzę przez władze hitlerowskie. Głogów był przez 6 tygodni oblegany przez wojska radzieckie i został w 95 procentach zniszczony. W wyniku postanowień konferencji jałtańskiej miasto zostało przyłączone do Polski i w maju 1945 przybyli do Głogowa pierwsi powojenni osadnicy, którzy zastali jedynie ruiny i zgliszcza. Odbudowa miasta nie została dokończona do tej pory. Gwałtownemu przeobrażeniu i rozwojowi uległo dopiero po decyzji o budowie huty miedzi, zapoczątkowanej w 1967 r. Huta jest wciąż największym zakładem przemysłowym miasta.

 

Od 1945 do 1950 Głogów należał do województwa wrocławskiego, zaś w 1950 włączony został do nowopowstałego województwa zielonogórskiego. Od 1975 do 1998 należał do województwa legnickiego. Do województwa dolnośląskiego należy od reformy administracyjnej w 1999.

 

Zabytki

 

 • ratusz (obecnie siedziba samorządu miejskiego)
 • Zamek Książąt Głogowskich (obecnie mieści się tam muzeum archeologiczno-historyczne)
 • gotycka kolegiata na Ostrowiu Tumskim (w odbudowie)
 • późnobarokowy kościół pw. Bożego Ciała
 • Teatr im. Andreasa Gryphiusa (ruiny)
 • wczesnogotycki kościół św. Mikołaja (ruiny)
 • XIX-wieczna synagoga (lapidarium)
 • romański kościół Świętego Piotra (lapidarium)
 • XIX-wieczny kościół ewangelicki "Łódź Chrystusowa" (lapidarium)
 • fragmenty średniowiecznych murów miejskich
 • XVII-wieczna fosa miejska
 • XIX-wieczna wieża artyleryjska
 • XVI-wieczny kościół św. Wawrzyńca

  

Kultura i sztuka

 

Głogów jest miejscem wielu ważnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, m.in.: Międzynarodowe Głogowskie Spotkania Jazzowe, koncerty w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, Zamkowe Spotkania Chóralne a także Przegląd Kultury Polskiej "Kresy". Na terenie maista działa wiele instytucji i stowarzyszeń upowszechniających kulturę i sztukę wśród mieszkańców miasta i regionu, a także reprezentujących miasto Głogów na arenie krajowej i międzynarodowej.

 

Do najważniejszych podmiotów działających w sferze kultury, zaliczyć można:

 

 • Miejski Ośrodek Kultury
 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • Muzeum Archeologiczno-Historyczne
 • Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
 • Głogowskie Stowarzyszenie Literackie
 • Centrum Edukacji Kulturalnej i Artystycznej MAYDAY
 • Stowarzyszenie "Chór Beati Cantores"
 • Zakładowa Orkiestra Dęta "Huty Miedzi Głogów"
 • Stowarzyszenie Wolnej Sztuki
 • Muzyczne Stowarzyszenie Ziemi Głogowskiej im. Estelli Wolańskiej
 • Spółdzielczy Dom Kultury "PEGAZ"
 • Fundacja Odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie


 

Patronem miasta jest Św. Mikołaj. Został on patronem miasta z chwilą powstania tu kościoła p.w. Św. Mikołaja (XIII w.)

 

 

 

 

 

 

Herb Głogowa

 

Kolegiata na Ostrowiu Tumskim

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82og%C3%B3w
 

Zamek Książąt Głogowskich

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82og%C3%B3w
 

Ruiny kościoła św. Mikołaja

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82og%C3%B3w

 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych