Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Dziwnów

Dziwnów to miasto nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. szczecińskiego.

 

Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 3031 mieszkańców.

 

Miejscowość nadmorska atrakcyjnie położona na Mierzei Dziwnowskiej między Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską. Północny brzeg mierzei to piękna plaża, południowy zaś podmokły i zabagniony. Wąska mierzeja jest stale umacniana przed przerwaniem wskutek silnych sztormów, zwłaszcza wiosennych i jesiennych.

 

Dziwnów posiada bardzo dobre warunki plażowania, możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływający na ludzki organizm oraz uzdrowiskowy charakter. Otoczony różnymi akwenami morzem, zalewem i rzeką stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywający mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing, pływać na skuterach wodnych, motorówkach lub nurkować. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, liny, sandacze, łososie.

 

Wczasowicze lubiący spacery mają do dyspozycji lasy sosnowe, parki oraz promenadę spacerowo-widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm. Z oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych mogą korzystać turyści, którzy chcą organizować dłuższe wycieczki piesze lub wypady rowerowe. W pobliżu Dziwnowa leży jezioro Martwa Dziwna, które jest celem ornitologicznych wycieczek. Miłośnicy skrzydlatych stworzeń mają okazję do podglądania licznych gatunków ptaków lęgowych. Odkryto tu obecność bardzo rzadkiej gęsi bernikli kanadyjskiej.

 

Dziwnów jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Mogą one tu korzystać z ośrodka hipoterapii, zażywać kąpieli morskiej, wspaniale bawić się na plaży skacząc po kolorowych, dmuchanych konstrukcjach lub popływać stateczkiem po morzu.

 

Dziwnów jest jednym z etapów międzynarodowych regat żeglarskich. Od kilku lat organizowane są również regaty windsurfingowe. W Dziwnowie dużym powodzeniem cieszą się rejsy statkami po morzu i zalewie. Ciekawostkę dla wielu turystów stanowi most zwodzony na wyspę Wolin, jak i również znajdujący się tu port rybacki. Baza noclegowa obejmuje hotele, ośrodki wypoczynkowe i kolonijne, pensjonaty, pola kempingowe, kwatery prywatne i schroniska młodzieżowe. Wczasowicze mogą wybierać nocleg według własnych upodobań. Na odwiedzających czekają także liczne restauracje, kawiarnie, bary, puby. Częstymi gośćmi Dziwnowa są Niemcy, Czesi, Słowacy oraz turyści z krajów skandynawskich.

 

W 1999 roku Dziwnów zajął trzecie miejsce w plebiscycie na "Najpopularniejszą miejscowość turystyczną" zorganizowanym przez tygodnik "Sport i Turystyka" pod patronatem kancelarii Prezydenta RP.

 

Dziwnów po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1243 roku. We wczesnym średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. W latach 1820-30 zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze rozpoczynając w ten sposób rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego. Odkrycie w 1896 roku źródeł solankowych przyczyniło się do budowy łazienek solankowych i borowinowych. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze przez krótki czas po wojnie. Obecnie solanki nie są eksploatowane.

  

Historia

  

Dziwnów powstał w XIX wieku, dzięki wzrastającej popularności wyjazdów nad morze. W dodatku założono tam uzdrowisko (solanka i borowina). Dziwnów Dolny, Dziwnów Górny i Dziwna połączyły się w jedną miejscowość, której 6 września 2003 nadano prawa miejskie (formalnie od 1 stycznia 2004).

  

Atrakcje turystyczne

  

Plaża strzeżona z jasnym, drobnym piaskiem oddzielona od miasta pasmem wydm. Zainteresowanie wypoczywających wzbudzają stojące tu kutry rybackie. Dzieci latem na plaży mają do dyspozycji dmuchane konstrukcje do skakania i zjeżdżalnię wodną. Wystające z morza falochrony w postaci drewnianych palików są miejscem spoczynku mew. Na zachodnim krańcu plaży, przy ujściu Dziwny znajdują się dwa falochrony zbudowane w końcu XIX w. Jest to dobre miejsce do wędkowania.

 

Promenada spacerowo-widokowa ciągnie się szczytem wydm, wzdłuż wielokilometrowej plaży.

 

Inną atrakcją turystyczną Dziwnowa jest most zwodzony. Rozciąga się z niego wspaniały widok na rzekę, która stanowi w tym miejscu malownicze rozlewisko. Pływające po rzece kutry sprawiają, że miejsce to nabiera jeszcze większego uroku.

 

Port rybacki położony przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej "Belona".

 

Przystań pasażerska znajduje się na Wybrzeżu Kościuszki 2, (kontakt tel. 381 30 71 w. 66). Z przystani można stateczkiem wyruszyć w rejs po Bałtyku lub do Kamienia Pomorskiego

 

Miejsca Pamięci Narodowej

 

Płyta pamiątkowa ku czci żołnierzy polskich z 2 Dyw. Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego l Armii WP poległych w 1945 roku w walkach na Mierzei Dziwnowskiej. Płyta znajduje się przy ul. kpr. Koniecznego.

 

Pomnik w formie kotwicy poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu. Usytuowany przy nabrzeżu Dziwny, na południowym brzegu mierzei.

 

Zabytki przyrody

 

"Martwa Dziwna", użytek ekologiczny, który jest unikatowym ekosystemem lądowo-wodnym nad brzegiem Bałtyku. Występują tu gatunki prawnie chronione. Można spotkać i podziwiać mikołajka nadmorskiego, wiciokrzewa pomorskiego, rokitnika pospolitego. Wśród zwierząt na uwagę zasługują: kormoran, nur czarnoszyi. kania ruda, sokół wędrowny, bielik, mewa biała, rybitwa czubata, puchacz, ślimak winniczek.

 

Jezioro Martwa Dziwna leży na szlaku przelotowym ptaków. Występują tu liczne gatunki ptaków lęgowych stale gnieżdżących się, jak i również zlatujących w okresach jesiennych i wiosennych przelotów.

 

Park Zdrojowy rozciąga się przy ul. Sienkiewicza, występuje w nim stary drzewostan.

 

 

 

 

 

Herb Dziwnowa

 
Most zwodzony w Dziwnowie
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziwn%C3%B3w
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Dziwnów - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych