Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Duszniki Zdrój

Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, czes. Dušníky) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położone w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Znana miejscowość uzdrowiskowa. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

Według danych z 30 czerwca 2004, miasto miało 5150 mieszkańców.

 

Gospodarka

 

Głównie turystyka; całoroczna baza uzdrowiskowa i turystyczna. Także rozlewnia wód mineralnych, papiernia, stacja kolejowa. Drobny przemysł, szlifiernia kryształów, papier czerpany metodą ręczną.

Uzdrowisko od 1769 r. Wody mineralne to szczawy alkaliczne i żelaziste. Leczenie uzdrowiskowe jest bodźcowe, to znaczy uruchamia rezerwy, zmusza organizm do wysiłku, mobilizuje system obronny. Duszniki mają silnie bodźcowy klimat mocno pobudzający produkcję czerwonych ciałek krwi. Balneo- i fizykoterapią leczy się schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne. Duszniki słyną również z kąpieli igliwiowych. Kąpiele borowinowe pomagają na kobiece dolegliwości, łącznie z niepłodnością.

W Dusznikach znajduje się również Centrum Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy z nowoczesnym sprzętem.

 

Historia

 

Na przełomie X i XI wieku w rejonie miasteczka wzniesiono drewnianą warownię, siedzibę właścicieli okolicznych dóbr, rodu Panowiców. Później drewnianą budowlę zastąpiono murowanym zamkiem z wysoką wieżą.

Pierwsze wzmianki o samym mieście pochodzą z 1324. W 1346 roku otrzymało prawa miejskie w wyniku lokacji na prawie niemieckim. Zyski czerpało głównie z handlu i prawa składu towarów przewożonych szlakiem z Czech na Śląsk.

Z XV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o istnieniu źródła leczniczego "Zimny Zdrój".

W okresie wojen religijnych zamek został zajęty i utrzymany przez husytów. Opuszczony w 1560 popadł w ruinę. Do dziś pozostały po nim resztki murów i fragment wieży.

W połowie XIV wieku w Dusznikach rozwinęło się hutnictwo żelaza. Złoża rud wyczerpały się jednak dość szybko. Pod koniec XVI wieku gwałtownie rozwija się dusznicki handel oraz przemysł: tkacki i papierniczy, wzniesiono murowany kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. W 1584 roku zostaje wzniesiony ratusz a w 1605 wybudowano budynek działającego do dzisiaj młyna papierniczego.

Wojna trzydziestoletnia wstrzymała rozwój miasta. Jego odrodzenie nastąpiło w drugiej połowie XVII wieku. Wtedy to miasto stało się ważnym ośrodkiem tkactwa, produkcji papieru i handlu suknem, a także uzdrowiskiem.

W roku 1669, 17 sierpnia, po abdykacji w drodze do Francji w Dusznikach zatrzymuje się król polski Jan Kazimierz.

W 1748 przeprowadzono pierwsze badania źródeł mineralnych. Od 1769 roku Duszniki stają się oficjalnym uzdrowiskiem poprzez wpisanie "Zimnego Zdroju" na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus.

W 1797 w prowizorycznie wzniesionej szopie w 6 wannach rozpoczęto leczenie kuracyjne w podgrzanej wodzie z "Zimnego Zdroju". W tym samym roku odkryto "Letni Zdrój", znany obecnie pod nazwą "Pieniawa Chopina"

Wkrótce za miastem wybudowano (w 1802) pawilony, pierwsze urządzenia kąpielowe, "dom towarzyski" i pierwsze zajazdy.

Na początku XIX wieku Duszniki stały się jednym z najznaczniejszych uzdrowisk w regionie. W 1817 roku odkryte zostaje kolejne źródło "Źródło Ulryki", obecnie znane jako "Jan Kazimierz". W sierpniu 1826 roku na kurację, wraz z matką i siostrami przybywa 16-letni Fryderyk Chopin, który daje dwa koncerty. Dochód z nich przeznaczony jest na utrzymanie sierot. Koncerty te uważa się za pierwsze zagraniczne występy młodego Fryderyka Chopina.

Trwają dalsze inwestycje w kurorcie. W 1862 roku zostają wybudowane nowe łazienki (obecnie Zakład Przyrodoleczniczy), a w 1877 oddano do użytku palmiarnię wraz z salą koncertową (obecnie Pijalnia Zdrojowa).

W roku 1897 (inne źródła podają rok 1896) w 60. rocznicę pobytu w Dusznikach Fryderyka Chopina odsłonięty zostaje obelisk z jego wizerunkiem na medalionie z brązu wykonanym prawdopodobnie w/g rzeźby Stanisława Romana Lewandowskiego.

Wybudowana w latach 1890-1905 linia kolejowa do Kudowy przyspieszyła rozwój Dusznik-Zdroju. Między innymi istniejące źródła zostają w latach 1909-1910 pogłębione poprzez wykonanie odwiertów.

Po II wojnie światowej Duszniki przyznano Polsce. Jako że uniknęły zniszczeń wojennych, już w 1946 zorganizowano tam I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, a dawne pensjonaty i hotele znacjonalizowano. W latach 1958-1962 zrekonstruowano stare ujęcia wód mineralnych (Pieniawa Chopina i Jan Kazimierz), wybudowano nowe oraz przeprowadzono remont kapitalny pijalni wód mineralnych. W następnych latach nadal pracowano nad nowymi odwiertami źródeł (lata 1965-1973).

W 1968 w starym młynie papierniczym powstało Muzeum Papiernictwa gromadzące eksponaty dotyczące historii papiernictwa i rozwoju przemysłu papierniczego. W 1971 uruchomiono czerpalnię papieru, gdzie do tej pory odbywa się produkcja papieru metodami tradycyjnymi.

Najgłębszy dotychczas odwiert tzw. Nr 39 zostaje wykonany w 1993 roku i ma głębokość 180 metrów.

W latach 1997 i 1998 Duszniki niszczone były przez powódź. Dla parku zdrojowego oraz budynku muzeum papiernictwa szczególnie groźna była ta z roku 1998. Obecnie skutki powodzi zostały usunięte a muzeum papiernictwa, park i położony w nim Dworek Chopina są starannie odnowione. W parku wybudowana została "grająca" fontanna (czynna w soboty i niedziele po zmroku) a nad potokiem zrekonstruowano w 1999 roku zadaszone mostki wykonane w/g dawnych zdjęć.

 

Turystyka

Ważną atrakcją Dusznik-Zdroju jest odbywający się corocznie z początkiem sierpnia festiwal chopinowski. W pobliżu unikalny rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem z roślinnością typową dla tundry. Doskonały punkt wypadowy dla wycieczek w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, do rezerwatu Błędne Skały oraz Wambierzyc.

 

Zabytki

 

 • renesansowy rynek
 • kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła - renesansowo-barokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrz i unikatową amboną w kształcie wieloryba
 • kościół polskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej - pierwotnie kościół ewangelicki
 • kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, tak zwany Kościół zdrojowy
 • klasztor franciszkański - 1925-1926 jako klasztor i jednocześnie dom wypoczynkowy dla braci z całej prowincji śląskiej
 • dawna kaplica św. Trójcy - pierwotnie pustelnia, później zamieniona na kaplicę nagrobną rodu Fraise
 • Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina (tzw. Dworek Chopina) - drewniany dworek wybudowany w latach 1802-1805 jako "dom towarzyski". W 1826 koncertował w nim Fryderyk Chopin. Obecnie odbywają się w nim liczne koncerty fortepianowe, przedstawienia teatralne i koncerty zdrojowe, a także Festiwal Chopinowski.
 • obelisk z popiersiem Chopina - ufundowany w 1897 przez Wiktora Magnusa, z zawodu leśnika, rozmiłowanego w muzyce Chopina. Diorytowy głaz dwumetrowej wysokości z brązowym medalionem przedstawiającym popiersie artysty i podpisem w języku łacińskim „Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił".
 • figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem w rynku - postawiona w 1725 jako votum za uratowanie miasta od zarazy.
 • niemiecka tablica upamiętniająca pobyt króla Jana Kazimierza
 • eklektyczna stacja meteo w części zdrojowej

 

 

 

 

 

 

Herb Dusznik-Zdroju

 
Deptak (ul.Mickiewicza)
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Duszniki_Zdr%C3%B3j
 
Park Zdrojowy stacja mettro
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Duszniki_Zdr%C3%B3j
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Duszniki Zdrój - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Ewa  data wpisu:  2008-05-28 21:42:11
Chciałbym ostrzec przed ośrodkiem wczasowym Odrodzenie
No cóż wspaniała nazwa ,,Odrodzenie,, , ale prawda jest taka że ten hotel jeszcze się nie odrodził. To niestety lata 70 - te.
Nie wiem skąd się wzięły na stronce tego hotelu te piękne zdjęcia pokoi , ale na pewno nie są z tego hotelu . Moje są zupełnie inne, ale prawdziwe . Spróbuję opisać wrażenia naszej wycieczki. Po wejściu do hotelu mijasz recepcję / w której i tak nigdy nikogo nie ma / , i kamiennymi schodami pomalowanymi na zielono udajesz się na parter. I tu już spotyka Cię najgorsza rzecz - odrażający smród ubikacji - lizolu i moczu. Ten zapach towarzysz Ci , aż do samej góry . Tak niestety nie we wszystkich pokojach znajdują się łazienki , reszta gości korzysta z toalet w korytarzach . Na szczęście my trafiłyśmy na pokoje z łazienkami . Sam pokój no cóż czas w nim się zatrzymał , coś tak koło roku 1970 , stary ,dobry komunistyczny wystrój i umeblowanie .
Tapczany ,które pamiętają zapewne wiele pokoleń wczasowiczów , można wnioskować to po wyleżanych w nich dziurach , troszkę utrudnia to wypoczynek ;).
Reszta w podobnym stylu ........lampy , szafy , wszystko trzyma się kupy tylko dzięki wielu warstwom farby którymi jest pokryte przez tyle lat użytkowania .W lampach zapewne ze względu na oszczędność energii brakuje żarówek .
Łazienka w pokoju zaskakuje , widać że jest nowa - jedyny miły akcent . W pokojach i hotelu oprócz miłego aromatu toalet z korytarza jest czysto . Klimatyzacja w pokojach jest zbędna , a to ze względu na okna , tak nieszczelne , że dopływ świeżego powietrza jest zapewniony przez cały rok .
Podczas posiłków możemy liczyć na obsługę pań kelnerek które wydaje się są tutaj zupełnie przypadkowymi osobami , ubrane po "cywilnemu" sprawiają wrażenie , że jeszcze nie wyszły z głębokiego szoku jakim jest dla nich ogrom obowiązków , odreagowują ten stres wychodząc co 5 minut na papierosa. Odbija się to fatalnie na gościach , którzy czekają i czekają , aż któraś z pań łaskawie przypomni sobie że jeszcze nie doniosła posiłku . W pewnym momencie zostałyśmy oskarżone o zjedzenie 8 porcji , które w cudowny sposób znikły z kuchni ... mimo , że niektóre z nas dalej czekały na przyniesienie śniadania. Jednym słowem pełen chaos. Jedyne brawa należą się kucharzowi (kucharce) , jeżeli doczekasz się posiłku (nie umierając wcześniej z głodu lub co gorsza starzejąc się przy stole ) masz zapewnione rozkosze podniebienia , jedzenie naprawdę pyszne .
Aaaaaaaaaaa jeszcze jedno jeżeli lubicie anty-atrakcje dajcie się zaprosić (szczególnie panie) na ognisko , poznacie "przemiłego " grajka ,który na samym początku każe spragnionym rozrywki wczasowiczom uważać na swoją aparaturę muzyczną , a potem jak może stara się obrażać kobiety .

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych