Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Darłowo

Darłowo (niem. Rügenwalde) - to nadbałtyckie miasto i gmina w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim leżące na skraju Pobrzeża Słowińskiego w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.


Według danych z 30 czerwca 2004, miasto miało 14 484 mieszkańców.

 

Historia

 

Już w XI w. istniał gród lub warownia o nazwie Dirlov lub Dirlovo, którego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb, tkactwem itp. Prawa miejskie nadane w roku 1312 (prawo lubeckie). Potem, po krótkim panowaniu brandenburczyków, w 1347 miasto przeszło w ręce Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego, księcia wołogoskiego. W 1352 roku rozpoczęto budowę zamku, na ten okres datuje się też początek współpracy z Hanzą (pełnoprawnym członkiem Hanzy Darłowo zostało w roku 1412). W 1382 w Darłowie urodził się Eryk Pomorski, znany potem jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji, kolejno ze wszystkich tronów, wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto; tu został pochowany. Kolejnym władcą zasłużonym dla Darłowa i całego Pomorza Zachodniego był Bogusław X.

W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 i 1722 miasto było z kolei niszczone przez pożary. Pierwszą latarnię morską wybudowano około roku 1715.

Po przejęciu miasta przez Hohenzollernów przeżywało ono aż do połowy XVIII w. zastój gospodarczy; podczas blokady kontynentalnej Anglii w okresie wojen napoleońskich na początku XIX w. mieszkańcy Darłowa i okolic trudnili się przemytem brytyjskich towarów na kontynent.

Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową – ok. 8 tys.; w czasach niemieckich nosiło nazwę Rügenwalde.

W czasie II wojny światowej Darłowo nie poniosło znaczniejszych strat.

 

Zabytki, osobliwości

 

Darłowo zachowało unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem po środku, jako głównym placem w mieście. Gród był otoczony murami z basztami i bramami. Do dziś zachowała się tylko Brama Kamienna.

Ważniejsze zabytki Darłowa:

 • Zamek Książąt Pomorskich - osobliwość zamku to dwugłowy cielak.
 • Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – wybudowany w poł. XIV w., miejsce pochówku księcia Eryka – sarkofag oraz sarkofagi księżnych Jadwigi i Elżbiety (żony ostatnich książąt pomorskich) znajdują się w kaplicy pod 60 metrową wieżą. We wnętrzu świątyni pięknie rzeźbiona XVIII wieczna ambona.
 • Brama Kamienna Wysoka – jedyna zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych.
 • Ratusz – barokowy z końca XVIII w., a koło niego fontanna z 1919 roku z posągiem rybaka.
 • Kościół św. Gertrudy – oryginalne założenie gotyckiej architektury cmentarnej na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem; całość nakryta dachem namiotowym z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Przykład skandynawskiego gotyku, jedyny w Polsce. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.
 • Kościół św. Jerzego – piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala dla trędowatych.
 • Pomnik - Fontanna Rybaka - Zaprojektowany został przez znanego niemieckiego artystę- Wilhelma Grossa, w 1919 roku. Fundatorami rybaka zdobiącego dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie
 • Zabytkowe kamieniczki Starego Miasta, szczególnie zachowane na ul. Powstańców Warszawskich ( głównym deptaku miasta ) i na Rynku.
 • Stary spichlerz
 • Młyn wodny na Wieprzy

Zabytki Darłówka:

 • Rozsuwany most – oryginalny mechanizm, przy ujściu Wieprzy do morza (w Darłówku). Uszkodzony w roku 2005 przez przepływający kuter, wyremontowany.
 • Latarnia morska – pochodzi z XIX w., wielokrotnie przebudowywana, obecnie wieża ma 22 m wysokości (w Darłówku) i jest to najniższa latarnia morska na polskim wybrzeżu.
 • Awanport w Darłówku Zachodnim – miejsce, w którym podczas II wojny światowej istniała stocznia statków żelbetonowych.
 • Oryginalna zabudowa portu rybackiego z XIX i XX wieku.

 

 

 

 

Herb Darłowa

 
Latarnia Morska
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Dar%C5%82owo
 
Darłówkao nocą - ujście Wieprzy
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Dar%C5%82owo
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia.pl, Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Darłowo - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych