Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Ciechocinek

Ciechocinek to miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa włocławskiego.

Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 10 871 mieszkańców.

Słynne polskie uzdrowisko w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły. Ciechocinek leży na lewym brzegu Wisły. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, pięknych kwietników. W północnej części uzdrowiska jest park Zdrojowy, założony w 1875r. w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów (także egzotycznymi). Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny - stanowisko słonorośli (m.in. soliród zielony, mlecznik nadmorski, aster solny). W centrum uzdrowiska znajduje się ujęcie wód solankowych

 

Zabytki

 

 • Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych w drewnianym pawilonie z 1880 r. i muszlą koncertową (1909)
 • tężnie projektu Jakuba Graffa, uznane za zabytek myśli technicznej (tężnie I i II z lat 1822-28, tężnia III z 1859)
 • neogotycki kościół św. Piotra i Pawła z lat 1874-1884
 • cerkiew polowa, wzniesiona w 1894 r. w stylu drewnianego budownictwa rosyjskiego
 • zespół dworca kolejowego - stary konstrukcji szachulcowej z 1870 r. i nowy z lat 1901-02 (proj. Cz. Domaniewski)
 • Zespół Łazienek:
  • Łazienki I z lat 1845-49 (proj. H. Marconi)
  • Łazienki II z lat 1911-13
  • Łazienki III z lat 1898-1900
  • Łazienki IV z lat 1900-06
 • Teatr Letni z 1891, rozbudowany w 1901
 • pływalnia solankowo-termalna, 1931 (proj. Romuald Gutt i Aleksander Szniolis)
 • poczta, 1932-34 (proj. Romuald Gutt)
 • dworek prezydencki, 1932-33
 • dworek Prezydencki 1999-2006

 

Historia

 

Na obszarze dzisiejszego Ciechocinka istniała niegdyś osada i gród kasztelański Słońsk. Kasztelania słońska obejmowała tereny położone na prawym brzegu Wisły. Książę Konrad I Mazowiecki utrzymywał w Słońsku warzelnie soli. Nazwa Ciechocinek pojawiła się w dokumentach datowanych od 1456 r. Wzmianki (w zapisach Ciechocino lub Czechoczino dotyczyły osady rolniczej lub małego folwarku. Po I rozbiorze, kiedy Austria zagarnęła żupy solne w Wieliczce i Bochni, podjęto poszukiwania nadających się do eksploatacji źródeł solanki i największe odkryto właśnie w Ciechocinku. Na mocy "ustawy solnej" z 5 marca 1791 zamierzano wybudować warzelnię soli, lecz późniejsze burzliwe wydarzenia nie sprzyjały realizacji projektu. Do rozbiorów Ciechocinek był w woj. inowrocławskim. W 1793 r. znalazł się pod zaborem pruskim, w latach 1807-1815 był w Księstwie Warszawskim, później w Królestwie Polskim. W latach 20. XIX wieku, staraniem Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego rząd Królestwa wykupił solanki z rąk prywatnych. Budowę warzelni soli nadzorował Konstanty Leon Wolicki. Wybuch powstania listopadowego przeszkodził w uruchomieniu zakładu. Pełną eksploatację warzelni rozpoczęto w 1832 r. Od 1836 solanki zaczęto wykorzystywać także do celów leczniczych. W miejscowej austerii powstał zalążek zakładu leczniczego i do Ciechocinka zaczęli przybywać kuracjusze. Dostępność do uzdrowiska wzrosła po uzyskaniu w 1867 r. połączenia kolejowego. Pod koniec XIX wieku Ciechocinek był największym uzdrowiskiem w Królestwie, jednym z najmodniejszych na ziemiach polskich. W 1919 r. Ciechocinek otrzymał prawa miejskie. W latach międzywojennych nastąpił dalszy rozwój i rozbudowa uzdrowiska, między innymi odwiercono pierwszą cieplicę. W 1939 r. miasto liczyło 5200 mieszkańców. W okresie powojennym rozbudowano istniejące i zbudowano nowe obiekty uzdrowiskowe. Do 1975 r. Ciechocinek był w województwie bydgoskim. Podstawą rozwoju uzdrowiska są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe. Ze względu na uzdrowiskowy charakter w mieście praktycznie nie ma przemysłu.

 

 

 

 

 

Herb Ciechocinka

 
Tężnia II zakończona wiatrakiem
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciechocinek
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Ciechocinek - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych