Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Bieszczady

Bieszczady - zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczad to Pikuj (1405 m n.p.m) (na Ukrainie) zaś na terytorium Polski - Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:
  • Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy)
  • Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy)

Terminu Bieszczady używa się zwykle w Polsce jako synonim polskich Bieszczadów (które są jedynie częścią Bieszczadów Zachodnich). Bieszczad i Beskid były od wieków określeniem na góry oddzielające Polskę i Ruś od Węgier. Etymologia Bieszczadu i Beskidu jest niejasna, czasem wywodzi się te słowa od trackiego ludu Bessów, których obecność na północ od Karpat odnotował Ptolemeusz, Karol Dobrowolski (1938) objaśnił toponimie Beskidu ( Bieszczadów ) na tle nazewnictwa bałkańskiego łącząc ją z albańską nazwą terenową bjeska, bjeske oznaczającą halę górską, łąkę lub pastwisko. Za etymologie germańską wywiódł nazwę Bieszczadów Jan Rozwadowski (1914), tę na podstawie gwar śr.-dol.-niemieckich od beshêt, besk?t oznaczającej geograficzny przedział lub rozdzial wód.

Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Mimo iż szczytowe partie zajmują połoniny, to Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich.

 

 

 

Widok z Połoniny Caryńskiej

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Bieszczady
 
 
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Bieszczady - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych