Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Bełchatów

Bełchatów to miasto i gmina w województwie łódzkim, siedziba powiatu bełchatowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa piotrkowskiego.

 

Piąte pod względem ludności miasto województwa łódzkiego, położone 50 km na południe od Łodzi i 25 km na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Położenie geograficzne

 

Bełchatów jest położony w środkowej Polsce na południe od miasta Łodzi na Wysoczyźnie Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką (prawy dopływ rzeki Widawki). Przez miasto przebiega droga krajowa DK8.

 

Zabytki

 

  • Dwór Olszewskich wzniesiony na początku XVIII wieku jako rezydencja ówczesnych właścicieli Bełchatowa Stanisława i Franciszka Rychłowskich, herbu Nałęcz.
  • Kościół późnogotycki parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bełchatowie wzniesiony w XVIII wieku
  • Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Parafii Grocholice

 

Turystyka

 

Lato

 

Niedaleko Bełchatowa (niespełna 10km) przy sztucznym zbiorniku wodnym znajdują się dwa ośrodki sportowo-rekreacyjne, niezwykle popularne w okresie letnim: Ośrodek "Słok" (właściciel Elektrownia Bełchatów) i Ośrodek "Wawrzkowizna" (właściciel Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów"). Każdy z ośrodków posiada własną bazę noclegową (hotele, domki, kwatery, pola namiotowe), a także szereg atrakcji, m.in.: stadninę koni, rowery wodne, żaglówki, kajaki, boiska sportowe, kąpielisko ze zjeżdżalnią wodną i plażą, rowery go-cart, krytą pływalnię, sauny, solarium, jacuzzi, korty tenisowe o nawierzchni tartanowej, siłownię i wiele, wiele innych. Ponadto w okresie wakacyjnym często organizowane są różnego typu koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady (m.in. Dni Energetyka na "Słoku").

 

Zima

 

W odległości 18km od Bełchatowa na terenie powiatu radomszczańskiego znajduje się Góra Kamieńsk. Główną atrakcją jest stok narciarski, w skład którego wchodzi: trasa o długości 760m i 70-130m szerokości, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, instalacja sztucznego nasnieżania i oświetlenie. W ośrodku bez problemu można wypożyczyć sprzęt, a także skorzystać ze szkoły narciarskiej. Dostępna jest także baza noclegowa. Nad bezpieczeństwem turystów czuwają ratownicy GOPR. Latem na stoku odbywają się zawody w kolarstwie górskim.

 

Baza hotelowa

  • Hotel Sport (ul. 1-go Maja 63, tuż przy Hali Widowiskowo-Sportowej KWB Bełchatów)
  • Hotel Wawrzek (Wawrzkowizna Rząsawa)
  • Hotel Santin (ul. Mielczarskiego 35c)
  • Hotel Wodnik (Ośrodek wypoczynkowy Słok k. Bełchatowa)
  • Energetyk (ul. Czapliniecka 44)

  

 

 

 

Herb Bełchatowa

 

Dworek Olszewskich

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Be%C5%82chat%C3%B3w
 

 

źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Be%C5%82chat%C3%B3w
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych