Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Augustów

Augustów (lit. Augustavas) – miasto i gmina w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa suwalskiego. Siedziba Gminy Augustów.

Miasto jest położone nad rzeką Nettą, pomiędzy jeziorami Necko, Białym i Sajno. Założone przez królową Bonę w 1546 roku; jej syn Zygmunt August nadał mu prawa miejskie dziewięć lat później. Najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na obszarze Puszczy Augustowskiej (ze stanicą wodną); znane uzdrowisko klimatyczne. Niewielki przemysł drzewny, spożywczy i tytoniowy.

Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 29 951 mieszkańców.

 

Gospodarka

 

Od czasów przedwojennych działa w Augustowie wielki tartak. W 1951 roku otworzono w mieście wytwórnię tytoniu przemysłowego (okolica słynie z uprawy machorki); obecnie zakład ten należy do koncernu British American Tobacco i wytwarzane są w nim m.in. papierosy Jan III Sobieski. W tym samym okresie powstała też fabryka obuwia, a w 1972 roku uruchomiono cegielnię silikatową. W Augustowie działają stocznie jachtowe Balt Yacht oraz Ślepsk, należące do największych firm tego typu w Polsce i eksportujące większość produkcji do Europy Zachodniej. Ponadto w mieście rozwija się przemysł spożywczy: mleczarnia, wytwórnia wód gazowanych (woda "Augustowianka") i gospodarstwo rybackie.

 

Uzdrowisko

 

Usytuowanie, otoczenie miasta i klimat mają znaczne walory klimatyczno-balneologiczne. Czynnikiem leczniczym są oleje eteryczne i fitocydy wydzielane przez drzewa iglaste - działają one bakteriobójczo, normalizując ciśnienie tętnicze krwi i rytm serca, wpływają korzystnie na drogi oddechowe. W Augustowie leczy się choroby układu krążenia, reumatologiczne, schorzenia narządów ruchu.

 

Komunikacja

 

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, a jego szczególne znaczenie wynika z dogodnego połączenia z Litwą. Przez Augustów przebiega droga do przejść granicznych w Budzisku i w Ogrodnikach. Istnieją także bezpośrednie połączenia kolejowe: w kierunku południowym przez Sokółkę z Białymstokiem, a dalej Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Krakowem (sezonowo), a w kierunku północnym z Suwałkami i Sestokai na Litwie. W mieście jest stacja kolejowa i przystanek "Augustów Port" (dla pociągów osobowych) w odległości około 3 km od centrum. Autobusy łączą bezpośrednio z miejscowościami regionu, a także Białymstokiem, Łomżą, Warszawą i Wilnem. Kanał Augustowski służy wyłącznie obsłudze ruchu turystycznego.

 

Historia

 

Według legendy Augustów zawdzięcza swoje powstanie pierwszej schadzce Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, dla upamiętnienia której król założył w jej miejscu miasto. W rzeczywistości już pod koniec XIV wieku istniał tu zamek krzyżacki, doszczętnie zniszczony przez wielkiego księcia Witolda. Pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1496 roku. W 1526 powstała tu karczma wystawiona przez Jana Radziwiłła na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Litwy i Białorusi do Prus, Warszawy i Krakowa. W 1555 ziemie przejęła od Radziwiłłów królowa Bona, założyła ona miejscowość, wytyczyła rynek i podjęła próbę założenia miasta. Jednak prawa miejskie (magdeburskie) otrzymał Augustów dopiero w 1557 roku z rąk Zygmunta Augusta. W 1570 powstało starostwo augustowskie. Po kilku latach prężnego rozwoju nastąpiła seria działań wojennych, doprowadzająca miasto do ruiny. Podczas potopu szwedzkiego miasto spalili zbuntowani Tatarzy z wojsk Jana Kazimierza, którzy byli niezadowoleni z podziału łupów z bitwy pod Prostkami (1656). W czasie trzeciej wojny północnej (1700-1721) w Augustowie stacjonowały w różnym czasie wojska polskie, szwedzkie, rosyjskie, saskie i brandenburskie. Wojska, oprócz zniszczeń, przyniosły zarazę, która zdziesiątkowała miejscową ludność. W 1794 roku miasto zajęli Prusacy, a w latach 1807 i 1812 wojska napoleońskie. Lekką poprawę rozwoju przyniósł XIX wiek. Wybudowano wtedy kanał i szosę warszawsko-petersburską. Spowodowało to powstanie nowych zakładów przemysłowych. Niestety nadal panowała wielka bieda, powodująca emigracje do Ameryki oraz rozwój przemytnictwa między Rosją a Prusami. Koniec wieku (1899) przynosi uzyskanie połączenia kolejowego. Podczas powstania listopadowego (1831) miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Po upadku powstania Augustów został spalony, a siedzibę władz województwa augustowskiego ulokowano w Suwałkach. Kolejne zniszczenia na skutek zaciętych walk nastąpiły w czasie powstania styczniowego oraz I i II wojny światowej. W lipcu 1945 Armia Czerwona, NKWD, Smiersz wspólnie z UB przeprowadziły tzw. obławę augustowską w celu wyłapania żołnierzy podziemia niepodległościowego. Rosjanie utworzyli w okolicy sieć obozów filtracyjnych, gdzie przetrzymywali Polaków pod gołym niebem, skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą. Od połowy lat dwudziestych XX wieku Augustów stał się popularnym letniskiem. Obecnie (od 1993 r.) miasto posiada status uzdrowiska (bogate złoża borowiny, w okolicy źródła mineralne).

 

Zabytki

 

Najważniejszym zabytkiem Augustowa jest Kanał Augustowski, warto też odwiedzić cmentarz parafialny, gdzie znajdują się nagrobki z 1800 r. (odlewy żeliwne z Huty Sztabińskiej i pomniki kamienne (XIX w.), kapliczka zrębowa). Najstarszym zachowanym budynkiem jest kamienica Zygmunta Augusta z 1800 roku usytuowana przy rynku - w grudniu 1812 roku mieszkał w niej Napoleon Bonaparte. Warto też wybrać się do odległej o 5 kilometrów Studzienicznej i zwiedzić znajdujący się tam zespół sakralny.

 

Turystyka

 

Walory turystyczne Augustowa są związane głównie z położonymi w pobliżu jeziorami. Są tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaże, atrakcje turystyczne (m.in. tor do jazdy na nartach wodnych, statki wycieczkowe itp.). Co roku oferta turystyczna powiększa się. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele koncertów i imprez plenerowych. Bardzo bogata jest baza noclegowa: domy wypoczynkowe, pensjonaty, pola namiotowe, agroturystyka. Niedoceniana przez turystów jest zwłaszcza Puszcza Augustowska, bywa że 100 m od pola namiotowego można spotkać rzadkie rośliny, sarny czy rysie, a ani jednego człowieka. Problemem Augustowa jest zapewnienie bezpieczeństwa w sezonie letnim, przy bardzo dużym ruchu turystycznym w sezonie, niestety zdarzają się czasem bójki i kradzieże.

 

 

 

 

Herb Augustowa

 
Augustów nad Nettą wieczorem
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/August%C3%B3w
 
restauracja Albatros uwieczniona przez Janusza Laskowskiego w piosence 7 dziewcząt z Albatrosa
źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/August%C3%B3w
 
 
 
 

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Żródło: Wikipedia , Autorzy tekstu

 

   
   
   
   

Augustów - przykładowe kwatery i noclegi

Komentarze

Do tego artykułu nie napisano jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz


Treść:
Podpis:
Kod weryfikacyjny: CAPTCHA

Przepisz powyższy kod:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych