Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

DZIŚ POLECAMY - Tatry

Tatry (514.5) – najwyższa część pasma górskiego Karpat (Karpaty Zachodnie). Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego 175 km² (ok. 25%) leży w granicach Polski, ok. 610 km² (75%) na terytorium Słowacji. Długość Tatr mierzona od Przełęczy Huciańskiej (ok. 900 m n.p.m.) do wschodnich podnóży Kobylego Wierchu, a ściślej Przełęczy Ździarskiej (1075 m n.p.m.) wynosi w linii prostej 53 km, a ściśle wzdłuż grani 80 km. Tatry dzielimy na: Tatry Zachodnie – Grześ, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Ornak Tatry Wschodnie: Tatry Wysokie – Gerlach (2655 m n.p.m.), Rysy (2499 m n.p.m.; po stronie słowackiej 2503 m n.p.m.), Świnica, Kościelec, Mnich, Granaty, Kozi Wierch Tatry Bielskie – Hawrań, Płaczliwa Skała, Murań (Słowacja) Granicą pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wschodnimi jest przełęcz Liliowe... więcej »

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

DZIŚ POLECAMY - Krosno Odrzańskie

Krosno Odrzańskie (niem. Crossen an der Oder) to miasto powiatowe w województwie lubuskim nad Odrą u ujścia Bobru. Znajdują się tu siedziby Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej, Komend powiatowych straży pożarnej i policji, szpitala powiatowego.   Historia   Pierwsze wzmianki pisemne o mieście w 1005 r. w kronice biskupa Thietmara z Merseburga, miejsce walk Bolesława Chrobrego z cesarzem Henrykiem II w roku 1005 i 1015 – bitwa pod Krosnem Odrzańskim, prawa miejskie przed 1238 r. (1232?) z rąk Henryka Brodatego, do 1482 r. w granicach księstw śląskich, później we władaniu Brandenburgii. Miasto mocno zniszczone w czasie wojny 30-letniej i III wojny śląskiej. Rozwój miasta w XIX w., powstanie zakładów przemysłowych; budowa linii kolejowych: w 1870 do Gubina i Zielonej Góry, w 1913 do Lubska. W czasie I wojny światowej na obrzeżach miasta duży obóz jeniecki; duże zniszczenia (60-70% zabudowy) w 1945 r., miasto spalone przez odziały sowieckie. Od 1945 do 1948 miasto nosiło nazwę Krosno nad Odrą. ... więcej »
Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych