Wersja polska Wersja angielska Wersja niemiecka Wersja rosyjska
Logowanie:

Przewodnik turystyczny - REGIONY

DZIŚ POLECAMY - Bieszczady

Bieszczady - zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczad to Pikuj (1405 m n.p.m) (na Ukrainie) zaś na terytorium Polski - Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na: Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy) Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy) Terminu Bieszczady używa się zwykle w Polsce jako synonim polskich Bieszczadów (które są jedynie częścią Bieszczadów Zachodnich). Bieszczad i Beskid były od wieków określeniem na góry oddzielające Polskę i Ruś od Węgier. Etymologia Bieszczadu i Beskidu jest niejasna, czasem wywodzi się te słowa od trackiego ludu Bessów, których obecność na północ od Karpat odnotował Ptolemeusz, Karol Dobrowolski (1938) objaśnił toponimie Beskidu ( Bieszczadów ) na tle nazewnictwa bałkańskiego łącząc ją z albańską nazwą terenową bjeska, bjeske oznaczającą halę górską, łąkę lub pastwisko. Za etymologie... więcej »

Przewodnik turystyczny - MIASTA i MIEJSCOWOŚCI

DZIŚ POLECAMY - Nałęczów

Nałęczów to miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego.   Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 4332 mieszkańców.   Nałęczów to uzdrowisko (leczone są tu choroby układu krążenia).   Historia   Początki miasta sięgają przełomu VIII i IX wieku, gdy miejscowość nazywana była jeszcze Bochotnicą. W 1751 tereny te zakupiła rodzina Małachowskich, nazywając w 1772 roku od swego herbu całą posiadłość Nałęczowem. Na pocz. XIX w. odkryto lecznicze właściwości tutejszych wód; wykorzystali je trzej lekarze - sybiracy: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki i Konrad Chmielewski, modernizując w końcu XIX w. funkcjonujące już uzdrowisko. Kuracjuszami byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. W 1963 roku Nałęczów otrzymał prawa miejskie.   Zabytki ... więcej »
Prezentowane na łamach serwisu kwatery i proponowane w nich noclegi nie są ofertą w rozumieniu przepisów prawa. E-wyjazd.pl nie ponosi odpowiedzialności za szczegóły oferty deklarowane przez poszczególne obiekty.
Lista miejscowości Lista typów Tworzenie stron internetowych